Fransızların ‘Türkiye maçı iptal edilsin’ kampanyasına ‘Griezmann’ hatırlatmalı tepki

14 Ekim 2019 Pazartesi

A Milli Takımı’nın takımı oyuncularının Suriye operasyonundan dolayı asker selamı vermesine tepki gösteren Fransız sosyal medya kullanıcıları iki ülke arasında gerçekleşecek mücadelenin iptal edilmesi için kampanya başlattı. 

13 Ekim’de sosyal medya ağı Twitter’da #AnnulationMatchFranceTurquie (Fransa-Türkiye maçı iptal edilsin) etiketi ile başlatılan kampanta kısa sürede ülke gündeminde ilk sıraya girdi.

Etikete Fransız milletvekilleri de destek verdi. Bazı Twitter kullanıcıları “müttefikimiz Kürtlerin öldürüldüğü operasyonu asker selamı ile destekleyen futbolcuları sahamızda ağırlamak istemiyoruz” ifadesini kullanırken, bazı Fransızlar iki ülke arasındaki diplomatik gerilimin güvenlik sorunlarına sebep olacağını savundu…

‘BU FOTOĞRAFI HATIRLATALIM BARİ’

Gazeteci Zeynel Lüle kampanyaya ilişkin, Fransız futbolcu Griezmann’ın Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a asker selamı verdiği fotoğrafı paylaşarak tepki gösterdi. Lüle’nin paylaşımı şöyle:

Fransa’da özellikle @JLMelenchon ve benzeri siyasetçiler, Türk futbolcular asker selamı verdi diye bu akşam ki maçı iptal ettirmek için kampanya yürütüyorlar. Bu fotoğrafları hatırlatalım bari…”

Barış Pınarı Harekatı sebebiyle ilişkilerin gerildiği Fransa ve A Milli Takımımız, Avrupa Kupası elemelerinde H Grubu’nda yarışıyor. 18 puana sahip lider Türkiye’nin ardından aynı puan ile ikinci sırada yer alan Fransa bu akşam Paris’te gerçekleşecek maçı kazanması halinde tur atlamayı garantileyecek.

Benzer Haberler