Fransa Başbakanı, Macron yeniden seçilirse hükümetin istifasını sunacak

19 Nisan 2022 Salı

Fransa Başbakanı, Macron yeniden seçilirse hükümetin istifasını sunacak

Fransa Başbakanı Jean Castex, Fransa cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde yaptığı açıklamada, “Macron yeniden cumhurbaşkanı seçilirse kendi istifamı ve hükümetin istifasını sunacağım” dedi.

Fransa Başbakanı Jean Castex, 24 Nisan Pazar günü yapılacak cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda şırı sağcı Marine Le Pen’e karşı yarışan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un yeniden seçilmesi durumunda, seçimden birkaç gün sonra kendisinin ve hükümetin istifa edeceğini açıkladı.

Castex, France Inter radyosunda, cumhurbaşkanı seçimini Macron’un kazanmasını umduğunu söyledi.

Macron’un yeniden cumhurbaşkanı seçilmesi halinde seçimden birkaç gün sonra kendisinin ve hükümetin istifa edeceğini ifade eden Castex, seçimin şimdiden kazanıldığı fikrinin yanlış olduğunu belirtti. Castex, “Emmanuel Macron’un programının Fransa için en iyisi olduğu konusunda Fransızları ikna etmeliyiz” dedi.

Cumhurbaşkanı seçimin ikinci turunda, Macron ve aşırı sağcı Marine Le Pen yarışacak.

10 Nisan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda sandık çıkış anketlerine göre Macron oyların yüzde 28.6’sını, Le Pen ise yüzde 23.9’unu almıştı. İkinci tura ilişkin yapılan kamuoyu yoklamalarına göre Macron’un yüzde 55 ve Le Pen’in yüzde 45 oy alması bekleniyor.

Macron’un ‘bağrı açık’ fotoğrafı tartışma yarattı

Benzer Haberler