Florentino Perez’den tartışma yaratacak Türkiye açıklaması

22 Nisan 2021 Perşembe

Futbol dünyasına damga vuran Avrupa Süper Ligi askıya alındı. Çöküşün detaylarını anlatan Başkan Florentino Perez, “Henüz bitmedi. Sadece askıya aldık” dedi. Her öneriye açık olduklarını belirten Perez, “Ama örneğin küçük bir ligden, diyelim ki Türkiye’den bir takım girmek isterse problem olur” ifadesini kullandı.

Avrupa Süper Ligi’nden ayrılmayan yalnızca 2 takım kaldı. İngiltere’nin ardından İtalya ve İspanya’dan peş peşe ayrılık açıklamaları geldi. Kısa sürede yaşananların ardından organizasyonu başkanı Florentino Perez, gelinen son noktayı anlattı.

NTV’nin aktardığına göre, El Larguero’ya açıklamalar yapan Perez, “Üzgünüm, hayal kırıklığı yaşıyorum. 3 yıldır bu proje üzerinde çalışıyorduk. Şampiyonlar Ligi formatının artık modası geçti. ‘Hayatımda böylesine organize şekilde saldırı görmedim. Tehditler, küfürler…’ 6 İngiliz kulübü içinde ilgisi daha düşük olan biri vardı, o da diğerlerini etkilemeye başladı. Korku vardı. 6 İngiliz’den biri tam olarak ikna olmuş değildi. Hepinize yalan söylediler. Yerel liglerin sona ereceği, futbolun doğasının bozulacağı, futbolu öldüreceğimiz söylendi. Bunlar doğru değil. Bu yalanları yayanların kaybetmek istemedikleri ayrıcalıkları var” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE SÜPER LİGİ İÇİN ‘KÜÇÜK LİG’ DEDİ

Projenin bitmediği sinyalini veren Perez, Türkiye Süper Ligi’ni hedef aldı, “Bu proje işe yaramadıysa, bir başkası yarayacak. Unutmayın, 12 kulüp bağlayıcı bir sözleşme imzaladı. Juventus ve Milan ayrılmadı, Barcelona düşünüyor. Belki biraz değiştirebiliriz. İngiltere ve İspanya’dan en büyük 4 takım girer. Önemli olan büyüklerin oynaması, böylece çocuklar bu maçları izleyecek. Süper Lig projesi ölmedi, hayatta. Sadece askıya aldık. Her şeye açığız ama örneğin küçük bir ligden, diyelim ki Türkiye’den bir takım girmek isterse problem olur. Çünkü para büyük maçlardan, büyük rekabetlerden geliyor” dedi.

 “FUTBOLUN SONU DEDİLER, SANKİ ATOM BOMBASI ATTIK”

“Kimse beni yalnız bırakmadı. Bugün Agnelli ile 3 kez konuştum, benim yanımda. Barcelona benim yanımda” diyen Perez, şöyle devam etti:

“Süper Lig’in öldüğünü düşünüyorsanız, çok yanılıyorsunuz. Ben ne UEFA’dan ne de FIFA’dan korkarım. Öyle çıkıyorum diyerek Süper Lig’den kimse çıkamaz. Kimse Süper Lig’den ayrılık için gereken tazminatı ödemedi çünkü henüz kimse ayrılmadı. Ayrılırlarsa cezasını çekerler. Geçen sezon bu 12 takım 650 milyon Euro kaybettik. Bu sezon bunun 2 ya da 3 katı kadar daha kayıp olacak. Şampiyonlar Ligi’nde bu format çalışmıyor. Artık bunu kabul etmeliler Şampiyonlar Ligi kabul edelim ki geçerliliğini yitirdi. Ancak çeyrek finallerden sonra ilgi görebiliyor. UEFA’nın şimdi girişimci kulüplere karşı yaptırım uygulayabileceği konuşuluyor. Korkmuyoruz

Hiçbir şeyin olmadığına inanan insanlar var, Kovid’e de inanmıyorlar. Ben, Dünyanın en zengin kulübünün başkanı olarak tekrar ediyorum, Madrid takımında maaşları düşürmek zorunda kaldık. Bu yeterince açık mı? Chelsea taraftarı mı? Stamford Bridge’in dışında 40 kişi vardı… Eğer istersen, onları oraya kimin götürdüğünü sana söyleyeceğim. Futbolun sonunu getireceğiz diye bize karşı kampanya başlattılar, manipüle ettiler. Ayrıcalıklı olanlar var ve bunu kaybetmek istemiyorlar. UEFA’nın gösterisi beni şaşırttı, sanki atom bombası attık.

“BİZ ONLAR İÇİN  EN KALİTELİ HİZMETİ VERİYORUZ”

Avrupa Süper Ligi’ne tepki olarak birçok takım, futbolcu ve taraftar tarafından ortaya atılan “Futbol taraftarlarındır” sloganıyla ilgili bir soruya ise Perez, “Burada yöneten ve bizi görevden alan taraftarlardır, bu gerçek. Formalarımızı alan, canlı yayın haklarını satın alanlar onlar. Biz onlar için en kaliteli hizmeti vermeye çalışıyoruz” cevabını verdi.

Perez, Avrupa Süper Ligi’ne başka takımları da alabileceklerini vurgulayarak, “Kulüpler, UEFA’dan gidiyor çünkü sadece şov yapıyor. Yukarıdakilerin para kaybetmesi, başkalarının kazanması doğru değil. Bize kendimizi açıklama fırsatı vermediler. Ben gerçekten başka çözüm olmadığını düşünüyorum. Bırakan başkaları da başka şey icat etsin. İngiliz kulüplerinin sahibi Amerikalılar ve sporu seviyorlar. Ben, hiçbir baskıdan korkmuyorum. UEFA başkanının finansal fair-playden konuşması beni endişelendirdi. Bu temel bir şey ve iyi durumda görünmüyor. Esnek değil yazılı olmalı” şeklinde konuştu.

Avrupa Süper Ligi’nde iki ayrılık daha

Benzer Haberler