Flaş iddia! Rusya, Türkiye’ye uçuş yasağını uzattı

18 Mayıs 2021 Salı

Rusya’nın koronavirüs nedeniyle Türkiye’ye uyguladığı uçuş yasağını Haziran ayı sonuna kadar uzattığı ve turizm tesislerini denetlemek için heyet göndereceği iddia edildi.

Gazete Duvar’ın haberine göre; Rusya, artan vaka sayılarını gerekçe göstererek Türkiye’ye uçuşları 15 Nisan’dan 1 Haziran’a kadar sınırlandırmıştı.

Rusya’nın uçuş yasağını haziran sonuna kadar uzattığı öne sürülürken, Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, iki ülkenin karşılıklı turist ziyaretlerinin koşullarına ilişkin eylem planı geliştireceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Sağlık Bakan Yardımcısı Tolga Tolunay Rus muhataplarıyla görüşmek için bugün Rusya’ya gitti. Türk heyeti Rusya’da salgından sorumlu Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova başkanlığındaki Rus heyetle görüştü.

Golikova, Türk heyetiyle başkent Moskova’da yaptıkları görüşmeye ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketici Haklarını Koruma Servisi (Rospotrebnadzor) ve ilgili Türk kurumları arasında Covid-19 durumuna ilişkin istişarelerin yapılacağını belirten Golikova, Rus heyetinin, iki ülke arasında uçuşların açılmasına ilişkin durumu değerlendirmek üzere Türkiye’ye gideceği ve turizm merkezlerini aldıkları güvenlik önlemleri açısından denetleneceği bilgisini paylaştı.

ABD’den Türkiye merkezli Al-Fay Şirketi’ne IŞİD yaptırımı

UÇUŞLAR İÇİN EYLEM PLANI GELİŞTİRİLECEK

Golikova, “Turistlerin karşılıklı ziyaretlerinin koşullarına ilişkin bir eylem planının geliştirilmesi konusunda anlaştık. Bu karar, Türkiye’deki turizm merkezlerindeki Rus turistlerin korunmasını sağlayacaktır” ifadesini kullandı.

Rusya’nın “Sputnik V” Covid-19 aşısının Türkiye’de üretiminin organizasyonu konusunda yardımcı olmaya hazır olduklarını vurgulayan Golikova, Türkiye’ye “Covid-19’suz Seyahat” dijital programına katılmayı teklif ettiklerini aktardı.

Söz konusu programın, Avrasya Ekonomik Birliğinde (AEB) geliştirildiğine dikkati çeken Golikova, bu programda yer alan ülke vatandaşlarının cep telefonu uygulamasını kullanarak, Rusya’ya daha kolay giriş yapabildiğini ifade etti.

Rusya Federal Turizm Ajansı Başkanı Zarina Doguzova da Türk tarafıyla temasların sürdürülmesi konusunda mutabık kaldıklarını ve Türkiye’ye heyet göndermeye hazır olduklarını bildirdi.

AEROFLOT UÇUŞLARI İPTAL ETTİ

Öte yandan, Rus havayolları Aeroflot, haziran ayında Türkiye’ye yapacağı tarifeli uçuşları iptal ettiğini duyurdu.

Moskova merkezli TürkRus’un haberine göre, Aeroflot’un 15 Nisan-1 Haziran arasında geçerli olan haftada iki sefer planı korunacak, ancak haziran ayı için başka uçuş planlanmayacak. Aeroflot, olası uçuş iptalleri nedeniyle yolcuların mağdur olmaması için bu kararı aldığını duyurdu. Bu konuda Aeroflot’un çalıştığı acentelere bir mektup yolladığı bildirildi. Bunun bir “ihtiyati tedbir” olduğu yorumu yapıldı.

Aeroflot temsilcisi Mikhail Demin, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Şu andaki koşular gereği izin verilen haftada iki uçuş dışında Türkiye’ye satışları durdurduk ve iptal ettik” dedi. Demin, “Farklı bir karar alınırsa uçuş programını revize etmeye, gerekirse uçuş sayısını artırmaya ve satışları açmaya hazırız. Diğer havayolu şirketleri gibi biz de hükümet kararını bekliyoruz” diye konuştu.

Benzer Haberler