Flaş iddia! Ayhan Bilgen yeni parti kurma hazırlığı içinde

25 Ekim 2020 Pazar

Tutuklandıktan sonra yerine kayyum atanan Kars Belediye Eşbaşkanı Ayhan Bilgen’in ‘muhafazakar’ kesimleri temsil edecek yeni bir parti kurma arayışında olduğu öne sürüldü.

Avukatları aracılığıyla yaptığı açıklamada HDP’nin ‘Tersine Türkiyelileşme’ yaşadığını söyleyen Bilgen, parti içinde tartışma süreçlerinin ertelendiğini, içe kapanan parti yönetiminin tabandan gelen talep ve eleştirileri dikkate almadığını belirtmiş, bu sürecinin partinin dilini hamasileştirdiğini ve partiyi saldırılara açık hale getirdiğini ifade etmişti.
Jurnal’dan Onur Dalar, İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir ile bir röportaj gerçekleştirdi.

İşte o röportaj:

HDP’nin son 2 kongresindeki aday belirleme süreçlerinde dışarıdan müdahaleler ve dayatmalar olduğunu da söyleyen Ayhan Bilgen açıklamasının devamında -çok konuşulmamış olsa da- siyasetin boşluk kaldırmadığını da ifade etmişti:

“HDP’nin önünde çatışmalı sürecin bitmesini beklemek dışında gerçekçi tek seçenek vardır. Kendine dönmek, kendi sorunlarını çözecek değişime yönelmek ve kendini yeniden inşa etmek, rutine binmiş siyaset yapma tarzını terk etmek, ezber bozacak, ön yargıları boşa çıkaracak arayışların içine girmektir.”

“Siyaset boşluk affetmez. Sorunlarıyla yüzleşip çözecek kapasiteyi sergileyemeyen organizmalara müdahale kaçınılmaz hale gelir.

Bilgen’in açıklamaları yeni oluşuma zemin hazırlamak için mi?

Bilgen’in eleştirileri HDP içinde büyük ses getirdi ve tartışma yarattı. Ancak tartışmanın parti içerisinde zaten yürüyen bir tartışma olduğunu, hatta Bilgen gibi düşünenlerin bir süredir yeni bir oluşum için görüşmeler yaptığını biliyoruz. Edindiğimiz bilgiye göre Bilgen’in tutuklanmasa dahi Kars Belediyesi Eş Başkanlık görevinden istifa edip yeni parti için hazırlıkları hızlandırma ihtimali vardı.

Bilgen’in de içinde olacağı parti muhafazakar tabana hitap eden, HDP ile dayanışma içinde ama asıl olarak siyasi rakibi olacak bir siyaset zemininde kurgulanıyor. Bilgen’in tutuklanması süreci sekteye uğratsa da oluşum için görüşmeler devam ediyor. Sürecin içinde kişi ve grup bazında farklı özneler olsa da asıl olarak 2 temel mesele üzerinde ortaklaşıldığı gözüküyor. Bunlardan birincisi; HDP’de bürokratik mekanizmaların ve temsil mekanizmasının hedeflendiği gibi işlememesi olarak ortada duruyor. İkinci olarak ise; HDP’nin CHP’ye ve Sol siyasete yakınlaşması…

“Yeni siyaset arayışında Ayhan Bilgen ile yakınız”

İnsan ve Özgürlük Partisi Genel Başkan Yardımcısı Murat Bozdemir, Ayhan Bilgen’in de içinde olduğu oluşum sürecine dair Jurnal Türkiye’ye açıklamalarda bulundu. Bozdemir, Ayhan Bilgen ile bu konuda görüşmeler yaptıklarını söyledi. Bilgen ile yapılan görüşmenin içeriğine dair olarak ve bu yeni oluşuma neden ihtiyaç duyduklarına dair şunları söyledi:

“Biz Ayhan Bilgen ile bu konuyu konuşuyorduk. Buna yeni parti değil de yeni bir siyaset arayışı desek daha doğru olur. Biz zaten bu yeni siyaset arayışında Ayhan Bilgen ile yakınız. Biz muhafazakar, demokrat ve özgürlükçü bir partiyiz. Ayhan Bey’in çizgisi de bu yönde… İnsan ve Özgürlük Partisi zaten var, yakın duruyoruz. Tutuklanmadan 3 gün önce Ayhan bey ile bir görüşme yaptık. Görüşmemiz olumluydu. HDP’ye karşıt bir siyaset değil, Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu yeni bir siyasete dair bir görüş alışverişimiz oldu. Daha geniş kesimlerle de bu görüşmelere devam ediyoruz.”

“HDP’nin CHP’ye doğru sola kayan bir yönü var. Bunun için yeni arayışlara girdik”

“Bileşen tarzı bir parti kurmuyoruz ancak şunu söyleyebilirim. Özgürlükçü ve muhafazakar bir parti kurma noktasında ortaklaştığımızı söyleyebilirim. Böyle bir yaklaşım var. HDP’nin bileşen yapısı gibi eklektik değil, daha çok özgürlükçü ve demokrat kurumların olduğu bir yapı hedefliyoruz. Bu anlamda değişik kesimlerle görüşmelerimiz devam ediyoruz. Tabi Ayhan bey ile olan görüşmelerimiz daha geniş oldu. Ayhan bey ile ilişkimiz daha yakın, Mazlum-Der’den yana muhafazakar kanadın tanıdığı bir isim. Tutuklanmadan 10 gün önce parti merkezimizi ziyarette bulundu. Yeni siyasetin imkanlarını konuştuk. Dikkat ederseniz Ayhan Bilgen ittifakların nasıl olması konusunu, özgürlükçü siyaseti büyütüp büyütmeyeceği konusunu tartışmaya açıyor. Biz de bu konuda özgürlükçü siyasetin daha doğrusu Ankara merkezli siyasete karşı bir yapı kurulması konusunda, özgürlükçü bir siyaset kurulması konusunda aynı fikirdeyiz. HDP’nin CHP’ye doğru sola kayan bir yönü var. Bunu biz de, kendileri de biliyor. Bunun için yeni arayışlara girdik. Bunun yolunu açmaya çalışıyoruz.”

“HDP’de muhafazakar kesimin bireyler olarak kalmasından ziyade yeni bir tarzda örgütlenerek var olabileceğini söyledik”

“Biz bir parti olarak zaten varız. Ayhan bey bu konuda geniş düşünüyor. O da haklı olarak bir siyaset arayışı içinde… Biz yeni bir siyaset arayışı konusunda, bir siyasi tıkanıklık olduğu konusunda hemfikiriz. İnsan ve Özgürlük Partisi zaten var ama yeni bir siyaset lazım, bunun da tartışmaları devam ediyor. Başka kesimlerle de görüşmeler devam ediyor. İslami cemaatler, liberal kesimler, HDP’den isimler… Bir çok isim ile görüştük. Görüşlerimizi söyledik ve tartışmaya açtık. HDP’de artık özgürlükçü ve muhafazakar kesimin bireyler olarak kalmasından ziyade yeni bir tarzda örgütlenerek var olabileceğini söyledik, tartıştık. Bu konuda olumlu dönüşler de aldık. Ve sürecin tek öznesi biz değiliz. Sanırım önümüzdeki dönemlerde özgürlükçü siyasetin muhafazakar kesimi yeni bir oluşuma girecek”

TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Benzer Haberler