Hafter, masayı devirdi! Ateşkes masada kaldı

14 Ocak 2020 Salı

Hafter, masayı devirdi! Ateşkes masada kaldı

Rusya’nın ev sahipliğinde Moskova’da gerçekleştirilen Libya görüşmelerinde General Halife Hafter, Türkiye ve Rusya’nın aracılık ettiği ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova’dan ayrıldı. Hafter’in ayrılma gerekçelerinden biri olarak Türkiye’nin ateşkes denetimine nezaret edecek olmasını gösterdiği belirtildi. Hafter’in tutumuna Türkiye’den ilk tepki Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, “Kimin savaş kimin barış istediğini görüyoruz” dedi. Rusya Savunma Bakanlığı ise Hafter’in anlaşma için 2 gün süre istediği belirtildi.

Erdoğan: Libya’da ateşkes anlaşması imzalanmasını temenni ediyorum

Al Arabiya’ya konuşan kaynaklar, Libya Ulusal Ordusu Komutanı General Halife Hafter’in Türkiye’nin ateşkes denetimine katılmasını, herhangi bir müdahale ve arabuluculuğu reddettiğini öne sürdü.

Suudi Arabistan’a ait Al Arabiya kanalına göre; General Halife Hafter ateşkes anlaşmasını, Ankara’nın Libya’daki askerlerini geri çekmesine ve Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) ile yapılan anlaşmaların geçersiz olduğuna dair maddeler içermemesi nedeniyle imzalamamaya karar verdi.

Al Arabiya muhabiri, anlaşmayı imzalamadan Moskova’dan ayrılan General Hafter’in Bingazi’ye ulaştığını da duyurdu. Rus Ria Novosti haber ajansı da Fayiz es Serrac’ın da görüşmelerin ardından Moskova’dan ayrılarak İstanbul’a geçtiğini bildirdi.

8 SAAT SÜREN GÖRÜŞME

Türkiye ve Rusya’nın arabuluculuğunda dün UMH Başkanı Fayiz es Serrac ile ülkenin doğusundaki Temsilciler Meclisi’nin desteklediği General Halife Hafter arasında ateşkesin koşullarıyla ilgili yaklaşık 8 saat süren görüşmeler yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Halife Hafter’in ateşkes anlaşmasını imzalamayı ertelediğini duyurmuştu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ise Hafter’in salı sabahına kadar süre istediğini belirtmişti.

TÜRKİYE’DEN İLK TEPKİ

Hafter’in masadan kalkmasına Türkiye’den ilk tepki Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’ndan geldi. Çavuşoğlu, “Hafter’in ateşkes anlaşması imzalamaması kimin savaş kimin barış istediğini gösteriyor” ifadelerini kullandı.

RUSYA: HAFTER, 2 GÜN SÜRE İSTEDİ

Rusya Savunma Bakanlığı, Halife Hafter’in taslak metni müttefikleriyle görüşmek için 2 gün süre aldığını açıkladı.

Sputnik’in aktardığına göre, açıklamada, “Halife Hafter, sonuç bildirgesine olumlu yaklaştı ancak metni imzalamadan önce Libya Ulusal Ordusu’nu destekleyen aşiretlerin liderleriyle görüşmek için 2 gün süre aldı” denildi.

Türkiye Libya’ya asker gönderecek mi? İşte gizli anlaşmanın sızan detayları!

Benzer Haberler