Fitch: Türkiye, Lira’yı güçlendirmek için yeterli çaba göstermiyor

7 Kasım 2020 Cumartesi

Fitch: Türkiye, Lira’yı güçlendirmek için yeterli çaba göstermiyor

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye baş analisti Douglas Winslow, Türkiye’nin para birimini güçlendirmek için yeterli çabayı göstermediğini belirterek, yıl sonuna kadar faizlerin artırılacağı tahmininde bulundu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye baş analisti Douglas Winslow, Türkiye’nin para birimini güçlendirmek için yeterli çabayı göstermediğini söyledi. Winslow, Reuters’e yaptığı açıklamada, döviz rezervlerinin düşmesi, iki haneli enflasyon ve beklenen kur baskısının, ‘yıl sonuna kadar resmi faiz artışı şansını önemli ölçüde artırdığı’ değerlendirmesini yaptı.

Son aylarda kredi sıkılaşmasının liradaki ve döviz rezervlerindeki düşüş eğilimini tersine çevirmek için yetersiz kaldığını ifade eden Fitch uzmanı, Merkez Bankası’nın siyasi baskıya karşı sınırlı ölçüde bağımsız olmasının altını çizerek, yine bu bankanın gelişmelere karşı yanıt vermede yavaş davrandığı ve çok gevşek politikanın dış dengesizlikleri ve piyasa istikrarsızlığını artırma riskini ortaya çıkardığı yorumunda bulundu.

Bakan Albayrak: Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Türk lirasının dolar karşısında yaşadığı büyük değer kaybına rağmen, “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer. Ama bizim derdimiz bu değil” ifadesini kullanmıştı.

Bakan Albayrak: Dolarla uğraşmıyoruz, istesek düşürürüz

Benzer Haberler