Fırsatçılar iş başında! Makarna fiyatları 15 kat arttı, Trendyol açıklama yaptı

12 Mart 2020 Perşembe

Alışveriş sitesi Trendyol’daki makarna fiyatları tepki çekti. Siteden “Fiyatları biz belirlemiyoruz, haksız fiyatları şikayet edin” açıklaması gelirken, değerinin 20 katına kadar satılan makarnalar için de makarna şirketi açıklama yaptı.

Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından kolonya ve tuvalet kağıdının yanı sıra makarna, un gibi ürünlere gelen yoğun talep yaşandı. Marketlerde ürün rafları boşalırken kimi fırsatçılar fiyatları yükseltti.

Bakan duyurdu: Koronavirüs fırsatçılarına karşı harekete geçiliyor! 95 yıllık tarihinde ikinci kez…

Online alışveriş sitesi Trendyol’da görülen fahiş makarna fiyatları ise kullanıcıların büyük tepkisini çekti. Yüksek makarna fiyatlarının olduğu görseller sosyal medyada birçok kez paylaşılınca Trendyol’dan konuya ilişkin açıklama geldi.

Trendyol’dan yapılan açıklamada, fiyatların kendileri tarafından belirlenmediği, buna rağmen haksız fiyatlandırmalara karşı tedbirler alındığı açıklandı. Şirket, kullanıcıların haksız fiyatları bildirmesini istedi.

Trendyol’da bir satıcının, marketlerde 2-3 liraya satılan Nuh’un Ankara Makarnası’nı “45 TL’den 15 TL’ye düşürdüğünü” söyleyerek satması üzerine, bu makarna firmasından açıklama geldi. Fahiş fiyatları paylaşan kullanıcıyla iletişime geçen firma, bu fiyatlar hakkında yasal süreç başlattıklarını açıkladı ve ürünlerin orijinal fiyatlarının fişlerini paylaştı.

FİYATLAR NASIL BELİRLENİYOR?

Trendyol, mağaza sahipleri ve satıcıların üye olarak online satış yapabildikleri ve satıcılarla müşterilerin bir araya gelmesini sağlayan bir platform. Dolayısıyla sitede satılan ürünlerin büyük bir kısmı, platformdan bağımsız satıcılar tarafından belirleniyor. Online alışveriş siteleri satıcı ve müşteriyi bir araya getirerek satışlar üzerinden pay alarak para kazanıyor.

Benzer Haberler