Finlandiya’dan NATO’ya soğuk mesaj

20 Mart 2022 Pazar

Finlandiya’dan NATO’ya soğuk mesaj

Finlandiya, NATO üyeliğinin Avrupa’nın güvenlik durumunu olumsuz etkileyeceğini ve Rusya-Ukrayna savaşıyla oluşan gerilim riskini daha da artıracağını açıkladı.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, ülkesinin NATO‘ya katılması hakkında açıklamalarda bulundu. Niinstö, Finlandiya’nın NATO’ya katılma durumunda Avrupa’daki güvenlik durumunu olumsuz etkileyeceğini ve mevcut gerilim riskini daha da artıracağını vurguladı.

Finlandiya’nın NATO’ya katılması sonrasında bütün endişelerin bitmeyeceğini vurgulayan Niinisto, “Bunun getirdiği farklı riskleri görmek durumundayız. Finlandiya’nın NATO’ya katılması durumunda en büyük tehlike, Avrupa’daki mevcut gerilim riskini artıracağı yönünde.” ifadelerini kullandı.

Finlandiya devlet televizyonu YLE’nin yayımladığı kamuoyu araştırmasına göre, Finlandiya halkının yüzde 62’si NATO üyeliğini destekliyor.

İSVEÇ’TEN NATO ÜYELİĞİ AÇIKLAMASI

İsveç de NATO üyeliğini düşünmediklerini duyurmuştu.İsveç Başbakanı Magdalena Andersson, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO üyeliğinin Avrupa’daki güvenlik durumunu bozacağını ve bu nedenle “NATO’ya üyeliği şimdilik düşünmediklerini” kaydetmişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Ukrayna- Rusya savaşının başlamasından sonra yaptığı açıklamada, “İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya katılımı halinde Rusya’dan sorumlu adımlar gelecektir. Rusya bu karara misillemede bulunacaktır.” ifadelerini kullanmıştı.

RUSYA UYARMIŞTI

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya alınması durumunda ‘Rusya’nın karşılık vermesinin gerekeceğini’ ifade etmişti. Rusya’nın bu açıklamasına tepki gösteren ABD Dışişleri Bakanlığı ise, “NATO’ya katılmak isterlerse İsveç ve Finlandiya’ya kapılar açık” şeklinde yanıt vermişti.

 

Ukrayna NATO üyeliğinden vazgeçti

Benzer Haberler