Finlandiya Cumhurbaşkanı’ndan Erdoğan açıklaması: Biraz Kafam Karıştı

15 Mayıs 2022 Pazar

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ülkesinin NATO üyeliği için bir ay önce insiyatif aldığını ve Erdoğan’ın son açıklamasından sonra kafasının biraz karıştığını dile getirdi.

Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto, Finlandiya Başbakanı Sanna Marin ile  düzenlediği ortak basın toplantısında  ülkelerinin NATO üyeliği için başvurmasına karar verdiklerini söyledi.

Basın toplantısında Niinisto’ya AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliklerine olumlu bakmıyoruz” açıklaması da soruldu.

Kafasının biraz karıştığını belirten Finlandiya Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin tavrının değiştiğini söyledi. “Net yanıtlar bekliyoruz” diyen Niinisto, Erdoğan’la dile getirdiği problemler hakkında görülmeye hazır olduğunu da kaydetti.

“ERDOĞAN BENDEN ÖNCE İNSİYATİF ALDI”

VOA Türkçe’nin haberine göre; Niinisto, “Açık olmak gerekirse biraz kafam karıştı çünkü Cumhurbaşkanı Erdoğan’la yaklaşık bir ay önce bir telefon görüşmesi gerçekleştirdim ve benden önce insiyatif aldı ve ‘NATO’ya başvuruyorsunuz ve biz bunu olumlu değerlendireceğiz’ dedi. Kendisine teşekkür ettim ve teşekkürün karşısında çok memnun oldu. Yani anlıyacağınız, kafam biraz karıştı. İki gün önce duyduklarımız farklıydı. Dün yeniden Türkiye’nin üyeliğimize açık olduğunu duyduk fakat hayıra dönüştü ya da olumsuza dönüştü diyelim. Sanırım şu anda net bir yanıta ihtiyacımız var. Erdoğan’la dile getirdiği problemlerle ilgili konuşmaya hazırım” dedi.

Niinisto, basın toplantısındaki bu açıklamasının benzerini Amerikan CNN televizyonuna da yaptı ve Türkiye’nin ülkesinin NATO üyeliğini engelleyeceğini düşünmediğinin mesajını verdi.

Çavuşoğlu’ndan NATO üyeliği açıklaması: İsveç proveke edici açıklamalara devam ediyor

Benzer Haberler