Fındık göçünün başladığı Karadeniz’de vakalar artışa geçti

1 Ağustos 2021 Pazar

Fındık göçünün başladığı Karadeniz’de vakalar artışa geçti

Karadeniz’de fındık hasat sezonuna sayılı günler kala bölgede nüfus yoğunluğu da artmaya başladı. Bu sezon Doğu ve Güneydoğu illerinden yaklaşık 30 bin mevsimlik tarım işçisinin geleceği tahmin edilen Ordu için ise koronavirüs tedirginliği devam ediyor.

Doğu ve Güneydoğu illerinden yaklaşık 30 bin mevsimlik tarım işçisinin gelmeye başladığı Ordu’da, gurbetçilerin de dönüşü ile nüfusun 1,5 milyonu aşacağı ön görülüyor. Ordu Üniversitesi Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt, kentte yaşanan nüfus hareketliliği nedeniyle koronavirüs vakalarında artış yaşandığına dikkat çekerek, “Vakalar ‘artık yok’ denilebilecek noktaya gelmişken, Karadeniz’e özel fındık hasadı nedeniyle artan nüfus yoğunluğu ile vakalar da yeniden artışa geçti” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ordu’da üreticiler, fındık hasadı için geri sayıma başladı. Kentte valilik bünyesinde oluşturulan kurul tarafından 7 Ağustos olarak belirlenen hasat tarihi öncesinde fındık üreticileri de son hazırlıklarını yapıyor. Fındık hasadının yaklaşmasıyla birlikte kente mevsimlik tarım işçileri de göç etmeye başladı. Yapılan değerlendirmelere göre, bu sezon Doğu ve Güneydoğu illerinden Ordu’ya yaklaşık 30 bin mevsimlik tarım işçisinin geleceği tahmin ediliyor. Bu sayının gurbette yaşayan Orduluların da fındık hasadı için memleketlerine gelmesiyle, kent nüfusunun 1,5 milyonu aşması bekleniyor.

Bugüne kadar kente gelen mevsimlik tarım işçileri Altınordu, Perşembe, Fatsa, Ünye ve Ulubey’deki konaklama alanlarına yerleşmeye başladı. Bu kapsamda Altınordu ilçesine bağlı Saraycık Mahallesi sınırları içerisinde kalan konaklama alanına 250 civarında çadır kuruldu. Bu rakamın önümüzdeki günlerde daha da artacağı ön görülüyor.

“25-30 BİN DOLAYINDA MEVSİMLİK TARIM İŞÇİSİ GELECEK”

Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, kentte gelecek mevsimlik tarım işçisi sayısının bu yıl 30 bini bulacağını kaydetti. Şehirde fındık hasadının gelmesiyle nüfus yoğunluğunda artış yaşandığına dikkat çeken Akça, “Araba çekmeye yer kalmadı, otoparklar ağızlarına kadar dolu, sokaklar, caddeler hıncahınç, alışveriş merkezleri, eğlence merkezleri, sahil dolu. Bu gösteriyor ki; şu anda ilimizde çok yoğun bir kalabalık yaşanıyor. Dolayısıyla bütün vatandaşlarımızın özellikle pandemiyi yaşadığımız bu sıkıntılı günlerde dikkatli davranmaları ve kurallara uyması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.

‘ŞEHRİN NÜFUSU İKİ KATINA ÇIKTI’

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Eğitim Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Özgür Enginyurt da, ağustos ayında şehrin nüfusunun iki katına çıktığını söyledi. Bahçe sahiplerine aşı olmayan işçileri çalıştırmamaları yönünde çağrıda bulunan Enginyurt, fındık hasadı nedeniyle vakaların Ordu’da yeniden arttığına dikkati çekerek, “Yeniden pandemi servislerinde yatan hasta sayıları artmaya başladı. Vakalar ‘artık yok’ denilebilecek kadar noktaya gelmişken, artmaya başladı. Bu Karadeniz’e özel fındık hasadı nedeniyle ama diğer yerlerde ise aşı olmayan vatandaşlar yüzünden. O yüzden vatandaşlarımızın aşı olmasını muhakkak tavsiye ediyorum. Önümüzde 30 günlük bir süre var. Bunu kaçırmamamız gerekiyor. Elimizdeki tek silah olan aşıya sarılmamız gerekiyor. Başka bir çaremiz yok. Savsatalara inanmasın vatandaşlarımız” dedi.

Benzer Haberler