Fikir Atölyesi Derneği seminer düzenledi

17 Kasım 2021 Çarşamba

Fikir Atölyesi Derneği seminer düzenledi

Mehmet Tanlı | Almanya

Almanya‘ nın Kuzey Ren Vesfalya Eyaletinin Mülheim şehrin de kurulan Fikir Atölyesi Derneği (FAD) Friedrich-Ebert-Vakfı‘ nın (FES) desteğiyle Willebadessen de bir hafta sonu Semineri düzenledi.

Partiler ve inançlar üstü, bağımsız bir dernek olan FAD, tüzüğünde yer aldığı üzere politik v eğitim faaliyetlerinde bulunmak adına üyelerini bilinçlendirme çalışmalarının bir parçası olarak bu Semineri gerçekleştirdi. Seminerin ana konuları Türkiye‘ den Almanya‘ ya göçün 60.
yılı. Genel seçimler sonrası göçmenler açısından Almanya‘ daki politik tablo ve Türkiyedeki politik gündem idi. Seminerin açılış konuşmasını yapan Dernek Başkan Vekili Orhan Göktan:

“Derneğimizin 5. kuruluş yılını kutladığımız şu günler de bu Seminerimizle 2 yıllık Pandemi nedeniyle verilen zorunlu ara sonrası yeni bir faaliyete başlamaktayız. Bu faaliyete başlamamızdaki tetikleyici güç tüzüğümüzde yer alan bir politik kuruluş olmamız ve üyelerimizin, ve temsil ettiğimiz halkımızın yararına bilinçlendirme faaliyetleri tertiplemektir. izlerle birlikte bu seminere katıldığınız için çok teşekkür ederiz, hepiniz bir kez daha hoş geldiniz. ‚‘‘ dedi.

30 a yakın farklı yaş ve meslek gruplarından araların da akademisyen katılımcıların da bulunduğu Semineri Dr. Aydın Sayılan yönetirken konuşmacılar ise yine Aydın Sayılan ile Almanya Düsseldorf Temsilcimiz Sosyal Pedagog/Gazeteci Mehmet Tanlı idi. Seminer‘de Moderasyonu ise emekli Maden Mühendisi FAD üyesi Celal Tarhan üstlendi. 60 yıllık Göç bir başarı hikayesidir Mehmet Tanlı ‚Seminer de yaptığı konuşmada özetle‘‘ Almanya‘ ya 60 yıllık göç her şeye rağmen bir başarı hikayesidir. Sorunlarımız vardır çözümü de insanlarımızın toplumsal ve siyasal yaşama katılmasından, birlikte mücadele etmekten ve çocuklarımızın alacağı sıkı eğitimden geçer.

Almanya‘ da kurulacak yeni üçlü koalisyon biz Türkiyeli göçmenler açısından olumludur ve bize pozitif yansımaları olacaktır. ‘‘ dedi.
Diplomasi dili kullanılması lazım Dr. Aydın Sayılan ise konuşmasın da ırkçılık, ayrımcılık gibi konuları işledi. Sayılan ; ‚‘‘ Irkçılık bir insanlık suçudur. Türkiyeden yapılan her olumsuz açıklama ya da Alman hükümetiyle çatışma buraya, bize kötü yansımaktadır. Diplomasi dili  kullanılması lazım. Türkiyede‘ ki kutuplaşma ise son bulmalı, zamlar, yoksulluk almış başını gidiyor.

Dileğimiz Türkiye‘ de insanların barış, huzur ve kardeşlik içerisin de birlikte yaşamasıdır. ‘‘ dedi.

Orhan Göktan ise seminer sonrası yaptığı değerlendirmede: “Kuruluş hedeflerimizden şaşmadık. Sivil Toplum Örgütleri; üyelerine, temsil ettikleri ve içinde bulundukları topluma faydalı hizmetler vermek için de kurulmuşlardır. Vatandaşlarımızı faaliyetlerimize katılmaya
devam ediyorum.” dedi.

Seminer, katılımcıların ilgiyle dinlediği sunumların ardından Seminerin yapıldığı Jägerhof Hotelinin önün de hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle son buldu.

Benzer Haberler