Feyza Altun adli kontrolle serbest bırakıldı savcılıktan jet itiraz geldi

Yayın tarihi: 20 Şubat 2024 Salı 9:18 am - Güncelleme: 20 Şubat 2024 Salı 12:28 pm

Avukat Feyza Altun sosyal medyadaki ‘şeriat’ tepkisi gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Altun adli kontrolle serbest bırakıldı. Savcılık karara itiraz etti.

Avukat Feyza Altun’un sosyal medya hesabından yaptığı “Şeriata s…ım” paylaşımı nedeniyle Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik veya aşağılama” suçundan soruşturma re’sen başlatıldı. Hakkında soruşturma başlatılan Feyza Altun polis ekipleri tarafından gözaltına alınırken evinde de arama yapıldı. Gözaltındaki işlemleri tamamlanan Altun Beykoz Adliyesi’ne getirildi. Adliyeye getirilen Altun tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi.

ADLİ KONTROLLE SERBEST

Tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilen Altun adli kontrol şartı uygulanarak serbest bırakıldı. Altun serbest bırakılmasının ardından “Türkiye her zaman laik kalacak” ifadelerini kullandı.

SAVCILIKTAN JET İTİRAZ

Altun’un serbest bırakılmasının ardından Beykoz Cumhuriyet Başsavcılığı karar itiraz etti. İtiraz sulh ceza hakimliği tarafından değerlendirilecek.

Geert Wilders: Feyza Altun bir kahraman

Avukat Feyza Altun gözaltına alındı

NE OLMUŞTU?

Altun, geçen gün X hesabından Farsça bir şiir paylaşmış; bir sosyal medya kullanıcısı da Altun’un yaptığı paylaşımın altına, “Feyza hanıma şeriat atak gelmiş” diye yorum yapmıştı. Yoruma yanıt veren Altun, “Şeriate s…yım” diyerek karşılık vermişti.

“ŞERİAT İSTEMEK SUÇTUR”

Altun, sosyal medya hesabından konuyla ilgili yaptığı paylaşımda, “Bugüne kadar hiçbir inançla ilgili en ufak rencide edici şey yazmadım, yazmam da. Kimsenin dini inancı, hangi din olursa olsun onu yaşama biçimi beni ilgilendirmez. Şeriat dediğiniz şey sokaklarda kadın taşlayan Taliban aklıdır benim için. Bu bağlamda sözümün de arkasındayım. Bu ülkede de o rejim uygulanmayacak. Bu ülkede modern, laik hukuk kuralları geçerlidir. Şeriat istemek anayasal düzeni tehdittir ve suçtur. Ettiğiniz küfür hakaret ve tehditleri iade ediyorum” dedi.

Altun başka bir paylaşımında ise “Türkiye’de rejimle ilgili tartışmalar 29 Ekim 1923’te bitmiştir.” ifadelerini kullandı.

“TÜRKİYE LAİK BİR ÜLKEDİR”

Avukat Feyza Altun gözaltına alındığı sırada sağlık kontrolüne götürülüken, “Türkiye laik bir ülkedir. Türkiye’de şeriat yok. Türkiye şeriatle yönetilmedi. Hiçbir zamanda şeriatle yönetilmeyecek” demişti.

Kaynak: TELE1