FETÖ liderinin yeğeni 212 isim verdi

3 Şubat 2022 Perşembe

FETÖ Lideri Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen örgütle ilgili bildiklerini anlatıp 212 isim verdiğini belirterek, tahliyesini istedi. Gülen, bir dosyada çocuğa istismar etmekten de yargılanıyor.

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) operasyonuyla yurt dışında yakalandıktan sonra tutuklanan, FETÖ elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni Selahaddin Gülen’in yargılaması sürüyor.

Ankara 27’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen son duruşmada Gülen,  soruşturma aşamasında örgüte dair bildiklerini samimi olarak itiraf ettiğini söyleyerek, etkin pişmanlık hükümlerinden yararlanıp, tahliye ve beraat talep etti.

212 İSİM VERDİ

MİT tarafından yakalandığı Kenya’ya evlenmek için gittiğini öne süren Gülen, darbe girişiminin ardından örgütün buradaki yapılanmasına yönelik faaliyette bulunduğu iddiasını kabul etmedi. Gülen, “Kenya’da evlendim, eşim Türk vatandaşıdır. Yaklaşık 7 ay bu ülkede kaldıktan sonra Türkiye’ye getirildim. Gözaltındayken örgüte dair bildiğim her şeyi anlattım. 212 kişinin ismini verdim ve bunları teşhis ettim. Bunun dikkate alınmasını talep ediyorum” dedi.

Sanık avukatı da müvekkilinin Kenya’ya evlenmek için gittiğini, örgütsel misyonunun bulunmadığını, bu durumun sanığa ait dijital materyallerdeki belgelere de yansıdığını savundu. Daha sonra ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, Selahaddin Gülen’in tutukluluk halinin devamını, esas hakkındaki mütalaasını hazırlamak üzere dosyanın savcıya verilmesini kararlaştırarak, duruşmayı erteledi.

Fetullah Gülen’in yeğeni için istenen ceza belli oldu

NE OLMUŞTU?

MİT tarafından yurt dışında yapılan operasyonla yakalanıp, 31 Mayıs’ta Türkiye’ye getirilen örgütün elebaşı Fetullah Gülen’in yeğeni ve özel kalem müdürü Cevdet Türkyolu’nun da kayınbiraderi olan Selahaddin Gülen, mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, Gülen hakkında soruşturmasını tamamlayarak, iddianame düzenlemişti.

İddianamede, Gülen hakkında ‘silahlı terör örgütü kurma ve yönetme’ suçundan 22,5 yıla kadar hapis cezası isteniyor. Öte yandan Gülen 15 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismar iddiasıyla da yargılanıyor.

 

 

Benzer Haberler