Ferhat Tunç’un evi aranacak

Yayın tarihi: 23 Aralık 2019 Pazartesi 4:18 pm - Güncelleme: 23 Aralık 2019 Pazartesi 4:18 pm

Türkiye’nin Suriye’deki askeri operasyonuna karşı çıkan paylaşımları nedeniyle hakkında soruşturma başlatılan ve yurt dışında yaşayan sanatçı Ferhat Tunç’un evini arama kararı çıkarıldı.

Savcılık tarafından Esenyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne gönderilen yazıda, Tunç’un ifadesinin alınması istendi. Ayrıca İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma kapsamında, İstanbul 10. Sulh Ceza Hakimliğince sanatçının evinin aranmasına karar verildi. Tunç, hakkında verilen hapis cezasından dolayı bir süredir yurt dışında yaşıyordu.

Tunç’un ‘suç’ sayılan paylaşımı ise şöyle:

“Korku ve yalan üzerinden yürütülen politikalarla, Suriye’de asıl tehdidin IŞİD olduğu gerçeğini unutup Kürtlerin ve diğer halkların kazanımlarını, yaşam alanlarını hedefleyen bir savaş başlatmak akıl işi değil. Dünyanın vicdanı bu kör gidişata mutlaka ‘dur’ diyecek.”

‘BÖYLE UCUBE BİR KARARLA SADECE DİKTATÖRLÜĞÜN YARGISI OLUNUR’

Ferhat Tunç ise hakkında açılan davaya ilişkin ‘az söylemişim’ yorumunu yaptı. Tunç, “Türkiye’de olsaydım bu bahaneyle evim basılacak ve tutuklanacaktım. Savaşa karşı yaptıkları paylaşımlar yüzünden tutuklu binlerce insan var. Bu paylaşımımı dava konusu yapanlar hukuk adına büyük bir suç işliyorlar. Bunlar, zamanı geldiğinde normal bir hukuk devletinde yargılanmalılar. Böyle ucube bir kararla sadece diktatörlüğün yargısı olunur” dedi.

‘FAŞİZME KARŞI ŞARKI SÖYLEMENİN TAM ZAMANI’

Evinin aranmasının gerekli olmadığını belirten Tunç, “Kanıt arama bahanesiyle evime dokunmalarına gerek yok; bu sözlerin arkasındayım. Hatta fazlası yok, eksiği var. Barışçıl bir önermenin suç sayılması için hukukun, aklın, vicdanın bitmiş olması lazım. Bu zırva davalarla zaman tüketmeye değmiyor artık. Hayatımı, hakkımda açılan dava haberleriyle geçirmek niyetim de yok. 40. Sanat Yılı konserlerime hazırlanıyorum. ‘Daha çok müzik, daha çok sanat’ şiarıyla faşizme karşı şimdi şarkı söylemenin zamanı. Sadece kendim için değil, tüm Türkiye için, hatta AKP’ye oy vermiş insanlar için de barış ve özgürlük istiyorum. Herkes akıl ve vicdan yoksunu bu iktidardan kurtulsun istiyorum” ifadelerinde bulundu.

‘SORUŞTURMAYA İLİŞKİN GEREKLİ İTİRAZ YAPILDI’

Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu, “Müvekkil Ferhat Tunç’a yönelik olarak, dünyadaki tüm sivil halkların temel hak ve hürriyetlerinin korunması ile huzurun sağlanmasını istemesi nedeniyle soruşturma başlatılmıştır. Müvekkilimin sanatçı kişiliği ile birlikte toplumlar nezdinde kanaat önderi olduğu açıktır. Bu sebeple dahi toplumun özgürlükleri, hakları için ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirme yapacaktır. Açılan soruşturma kapsamında müvekkilin de özgürlüklerinin sınırını aşan tedbirlere başvurulmuştur. Soruşturmaya ilişkin gerekli itiraz ve bildirimler yapılmıştır. Soruşturmanın akıbeti tarafımızca takip edilecektir” bilgisini verdi.