Ferhat Tunç hakkında arama kararı

23 Aralık 2019 Pazartesi

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, sanatçı Ferhat Tunç’un, sosyal medya hesabında Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik başlattığı askeri harekata tepki gösterdiği paylaşımları gerekçesiyle hakkında soruşturma başlatarak, arama kararı çıkardı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Türkiye’nin Kuzey ve Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarına sosyal medya hesabı üzerinden tepki gösteren sanatçı Ferhat Tunç hakkında soruşturma başlattı. Sanatçı Tunç’un, sosyal medya üzerinden başlatılan “#Savaşahayır” hastagına, “Korku ve yalan üzerinden yürütülen politikalarla, Suriye’de asıl tehdidin İŞİD olduğu gerçeğini unutup Kürtlerin ve diğer halkların kazanımlarını, yaşam alanlarını hedefleyen bir savaş başlatmak akıl işi değil… Dünyanın vicdanı bu kör gidişata mutlaka ‘dur’ diyecektir” paylaşımı gerekçesiyle soruşturma başlatıldığı öğrenildi. Söz konusu soruşturma kapsamında Tunç’un İstanbul’daki evini arama talebi 10’uncu Sulh Ceza Hakimliği tarafından kabul edildi.

Soruşturma kararının 17 Ekim’de alındığını ve bugün kendilerine tebliğ edildiğini belirten Tunç’un avukatı Fatma Hopikoğlu, evde şuana kadar herhangi bir arama yapılmadığını söyledi. Hopikoğlu, “Tunç’un yaptığı paylaşım suç unsuru olabilecek bir paylaşım değildir. Avukatı olarak soruşturmanın davaya dönüşecek bir şey olmadığını belirterek, itirazda bulunduk” dedi.

Benzer Haberler