Fenerbahçe’den Hazine’ye 1 milyar 856 milyon liralık ‘3 Temmuz’ davası

Yayın tarihi: 23 Haziran 2024 Pazar 9:44 am - Güncelleme: 23 Haziran 2024 Pazar 9:47 am

Fenerbahçe ‘3 Temmuz şike soruşturması’ sürecindeki maddi ve manevi kayıplar için Hazine’ye 1 milyar 856 milyon lira tazminat talebiyle dava açtı.

Fenerbahçe Spor Kulübü, 3 Temmuz 2011’deki şike soruşturmasında yaşamış olduğu maddi ve manevi kayıpları için devlet hazinesine tazminat davası açtı.

Dava dilekçesinde, Fenerbahçe’nin en köklü futbol kulüplerinden biri olduğuna ve hem ülkede hem de ülke dışında 25 milyondan fazla taraftarının olduğuna vurgu yapılarak kulübün 100 yılı aşkın süredir Türk sporuna büyük hizmetler sunduğu aktarıldı. 3 Temmuz sürecinin de ayrıntılı olarak anlatıldığı dilekçede, İstanbul Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından 2011 yılının çeşitli tarihlerinde ligde oynanan maçlar bakımından Fenerbahçe ile bağlantılı kişilerce şike ya da teşvik primi faaliyetlerinde bulunulduğunun iddia edildiği belirtildi.

“Bu dönemde büyük maddi ve manevi kayıplar yaşamış, iki farklı dönemde hak kazanmasına rağmen Avrupa kupalarına katılamayarak telafisi imkânsız ölçüde zararlara uğramıştır” denildi.

Sabah’tan Arzu Kaya’nın haberine göre, 2011’de dava açıldığı ve 2012’de Fenerbahçeli yöneticilere hapis cezası verdiği anlatılan dilekçede, “Bu dönemde Fenerbahçe tarafından 3 Temmuz sürecinin bir kumpastan ibaret olduğu, Fenerbahçe’ye operasyon yapıldığı, verilen kararların haksız ve hukuka aykırı olduğu çokça kez dile getirilmiş olmasına rağmen idare ve mahkemelerce bu açıklamalar dikkate alınmamıştır” ifadeleri kullanıldı.

Fenerbahçe, 1-0 yendiği Galatasaray’ın maç sonrası yaptığı açıklamaları “serzeniş” olarak niteleyerek, “bu maçın, çok büyük beklentiler içindeki rakibimizi bu şekilde sarsmasını anlayışla karşıladığımızı kamuoyunun bilgisine sunarız” açıklaması yaptı.

‘MARKA DEĞERİ TELAFİSİ GÜÇ ZARAR GÖRDÜ’

Sürecin bir kumpastan ibaret olduğunun mahkeme kararıyla da anlaşıldığı ifade edilen dilekçede, “Fenerbahçe aklanmış olsa da şike kumpasından dolayı büyük yara almış, marka değeri telafisi güç derecede zarar görmüş, sporcular kaybedilmiş, finansal açıdan büyük kayıplar yaşanmıştır” denildi.

HAZİNE’YE 1 MİLYAR 856 MİLYONLUK TAZMİNAT TALEBİ

Devlet hazinesine dava açan Fenerbahçe Spor Kulübü, 100 milyon lirası manevi, 50 milyon euro maddi olmak üzere toplamda yaklaşık 1 milyar 856 milyon lira tazminat talep etti. Kulüp euronun 3 Temmuz 2011 tarihinden itibaren işleyecek yasal faiziyle, ödeme tarihindeki kur üzerinden hesaplanarak TL karşılığını istedi.

Ayrıca TL olarak talep tazminatın da yasal faiziyle verilmesini istedi. Fenerbahçe ayrıca mahkemeden itibarının iadesini de talep etti.

Fenerbahçe’de iki imza birden! İlk transfer açıklandı

Kaynak: Sabah Gazetesi