Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Ekonomi

Fed faiz kararını açıkladı!

ABD Merkez Bankası (Fed), üst üste 3. kez 25 baz puan faiz indirimine gidildiğini açıkladı.

Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), toplantı sonrası faiz indirimi kararını duyurdu.

FED’in faiz kararı sonrası dolarda son durum

Yatırımcılar ve uzmanlar, toplantı öncesinde ABD Başkanı Donald Trump’ın aksi yöndeki baskısına rağmen Fed Başkanı Jerome Powell’ın bu yılın parasal gevşeme kampanyasına ara vermeye hazırlandığını düşünüyordu.

Trump: Fed, sorumluluklarından kaçıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hatırlatan bir şekilde, Fed’e düzenli olarak faizleri indirme baskısı yapan ABD Başkanı Trump’ın merkez bankasından gelecek olası bir ‘indirimlere ara verme’ kararından memnun olmayacağı düşünülüyordu. ABD Başkanı, geçen hafta Twitter üzerinden Fed’e yüklenmiş ve merkez bankasının sorumluluklarından kaçtığını savunmuştu. ABD Başkanlığı’na gelmeden önce bir iş insanı olan ve Forbes’un en zenginler listesinde yer alan Trump, Fed’in ekonomik büyümeyi canlandırmak için daha keskin adımlar atması gerektiğine inanıyor. Trump’un Fed’e faiz indirimi baskısının altında yatan sebeplerden bir tanesi de 2020’deki seçimlere daralan bir ekonomiyle girmek istememesi.

Kasım 2020’deki başkanlık seçimleri öncesinde yeniden seçilmek adına Trump’ın en büyük argümanı ‘güçlü ekonomi’. Bu vaadini seçilmesinden hemen sonra gelen vergi indirimleriyle kısmen yerine getirse de sonrasında ekonominin küresel olarak yavaşlaması ve Çin’le yaşanan ticaret savaşları nedeniyle bunu sürdüremedi. Kasım ayındaki seçimlere ise daralan bir ekonomiyle girmek istemiyor.