Fazıl Say’dan kendisini tehdit eden MHP’ye ve Ömer Çelik’e yanıt

26 Ocak 2022 Çarşamba

Fazıl Say’dan kendisini tehdit eden MHP’ye ve Ömer Çelik’e yanıt

Sanatçı Fazıl Say’ın Ekrem İmamoğlu’nu destekleyen bir paylaşım yapmasının ardından AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik ile Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Say’ı ağır bir şekilde eleştirmişti. Say, kendisine yönelik eleştirilere “Kimseden özür dileyeceğim bir şey yazmadım!” diyerek yanıt verdi.

İstanbul’da iki gün boyunca yoğun kar yağışı etkisini sürdürürken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun bir restoranda İngiltere Büyükelçisi Dominick Chilcott’la yemekte olduğu fotoğraf gündem olmuştu. İmamoğlu fotoğrafı doğrulayarak, “19 saatlik mesaide 1 saat yemek yemem neden gündem” diyerek eleştirilere yanıt vermişti.

Piyanist Fazıl Say ise konuya dair Twitter’dan yaptığı paylaşımla, ilgili fotoğraflara göndermede bulunarak İmamoğlu çifti ile daha önceden çekilmiş bir fotoğrafını paylaşıp şu notu düştü:

“Belediye başkanımız Ekrem İmamoğlu’nun dün gece bir restoranda görüldüğü yanlış haberdir. İşin gerçeği şudur; bu 4 kişi dün bütün gece diskoda çılgınlar gibi dansetmiş ve içmiş eğlenmiştir. Fotoğrafı çeken kişi de Devlet Bahçelidir! Salvador Dali’nin de selamları var!”

ÖMER ÇELİK’TEN FAZIL SAY’A ELEŞTİRİ

AKP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, parti genel merkezinde yaptığı açıklamalarda İstanbul’daki yoğun kar yağışı üzerinden İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu hedef aldı. İmamoğlu’nu balık restoranında çekildiği fotoğraf üzerinden eleştiren Çelik, Twitter üzerinden İmamoğlu’na destek veren Fazıl Say hakkında da konuştu. Fazıl Say hakkında konuşan Ömer Çelik şunları söyledi:

“NİTELİKSİZ İRONİ”

Bir sanatçının böyle bir kriz zamanında vatandaşımız sıkıntıyı çekerken böyle bir üslupla konuşmasını doğru bulmam. Kendi sanatçı arkadaşları sosyal medyadan yayın yaptılar. Sıkıntı varken de ironi yapmaya çalışsa bile yetenekli ve nitelikli bir ironi olmamış. Dalga geçmek doğru bir şey değil. Böyle dediğinizde hemen bize ‘siz bu sanatçıyı hedef aldınız’ deniyor ama vatandaşlar hedef alınıyor. Devlet Bahçeli ile ilgili ifade çirkin bir ifade. Vatandaşlarımızın mağduriyetlerine niçin böyle niteliksiz ironi ile yaklaşır?

Bu kadar vatandaşımızın sıkıntı çektiği ortamda bu şekildeki yaklaşım doğru olmamıştır. Şahıslara yönelik çirkin yaklaşımlar söz konusu oluyor. İnsani duyarlılıkla da bağdaşmayan bir yaklaşım oluyor. Salvador Dali meselesini de başka bir bağlamda ele alırız.

MHP’DEN FAZIL SAY’A: SEN SEN OL…

Say’ın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi içine kattığı esprili paylaşımı üzerine MHP’den yanıt geldi. MHP’nin Medya, Tanıtım ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Kayseri Milletvekili İsmail Özdemir, yanıtında şu ifadeleri kullandı:

1-İcra ettiği sanatıyla meşgul olmasının kendisi ve camiası açısından daha faydalı olacak bir piyanistin, komiklikten öte lüzumsuz ve hadsiz beyanlarla siyasi yorumlarda bulunmaya kalkması Mesnevi’de hikayesi anlatılan tezeğe saplanmış, kuyruğu kalkık fareyi akıllara getiriyor.

2-Böyle olunca bu piyanistin, piyonist bir edayla Sayın Genel Başkanımıza dil uzatmaya yeltenmesi yerli yersiz öten horozları susturmak için bir parça yağ ile olan imtihanlarına varan akıbetlerini de hatırlatıyor.

3-Fazıl Say, bu yüzden sen sen ol, nasıl öteceğini iyi bil! Yoksa Maazallah sesim çıksın diye uğraşırken, o sesin başkaca ayıplarını ortaya dökmesin. Sanatçısın, sanatınla kal…

FAZIL SAY’DAN YANIT

Yaptığı paylaşım ile MHP ve Ömer Çelik’in hedefine oturan Fazıl Say’dan konuya dair açıklama geldi.

Twitter hesabından, açıklama yapan Say, “Naçizane, sevenimiz sevmeyenimiz bir çift söz etmek isterim” diyerek şunları söyledi:

“İlki şu; 1- ‘Yamuk ağızlı Fazıl’. (Bu benim kırıldığım alındığım bir şey değildir.) Ben tavşan dudak doğumluyum. (3 dudak) Zordur. 4 ameliyatım var. Yine de, görüntü tam düzelmez. Gerçek bu. Fiziksel olarak durum bu.

2- Keza ikincisi; dişlerim. Tavşan dudak sebebi, iç damaklarda çıkanları oldu. Hacettepe’de 9 yıl süren (ve 17 yaşımda biten) çok yorucu bir ortondonti metodu ile, dişler öne çekildi, yerleştirildi. Çok iyi bakmama uğraşmama rağmen, çok sağlıklı değil ve iyi değil. Ne diyeyim?

3- Sanatçıları tutkuları ile başbaşa bırakın. Ve unutmayın, ülkeleri en çok temsil eden sanatçılardır. Sanat içini dökmektir. Aynadır. Çağrıdır. 52 yıllık geçtiğim yolda, dünyada ve ülkemde bazı şeyleri başardığımı ve çok ürün bıraktığımı düşünüyorum. O kadar. Ne daha az ne daha çok.

4- Hayatımda hiçbir zaman herhangi bir siyasi rol, devlet görevi almak istemedim, istemeyeceğim. Öyle bir ilgim yok. İnsan olarak düşündüklerimi yazarım, o kadar. Belediyelerle yıllardır konserim filan olmadı. Olmasını da istemiyorum. Aslında olması doğal. Ama laf edilir.

5- Son olarak da; özür dileyecek bir şey yazdığımda merak etmeyin, özür dilerim elbet. Ortada özür dilenecek bir şey yok. Haksızlıklara karşı insanları savunuyorum. Nokta! ‘Özür diletmek’ ne kadar aciz bir durum. Ne kadar cılız! Kimseden özür dileyeceğim bir şey yazmadım! Onlar?”

Fazıl Say’dan kendisini tehdit eden MHP’liye yanıt: Güzel günler göreceğiz

 

 

Benzer Haberler