Fatma Şahin ve Vali Gül: İkinci kar yağışına hazırız

22 Ocak 2022 Cumartesi

Fatma Şahin ve Vali Gül: İkinci kar yağışına hazırız

Gaziantep Valisi Davut Gül ve Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, kentte beklenen yeni bir yağışı ile ilgili tüm tedbirlerin alındığını söyledi.

Gaziantep’te yarından itibaren 1 hafta boyunca muhtemel kar yağışı ile ilgili bir değerlendirme toplantısı düzenlendi. Gaziantep Valisi Davut Gül, kentte yeni bir yağışın geleceğini ve buna hazırlıklı olduklarını söyledi. Tüm kurumların ne yapacağını bildiğini söyleyen Gül, tatil döneminde vatandaşların mümkünse tatillerini ertelemeleri yönünde çağrıda bulundu.

Yeni bir kar yağışı ile ilgili sıkıntının olduğu yerlerde sabit araçlar bekleyeceğini ve bölgede bir birikme olmadan müdahaleler yapılacağını ifade eden Davut Gül, “Son olarak yeni bir kar yağışı başlıyor. Bir hafta boyunca her kurum ne yapacağını biliyor. Tüm kurumlarda nöbetçi araçlar bekleyecek. Yarın akşamdan itibaren hafta için yağışlar olacak. Önümüzde iki tehlike var. Özellikle kırsalda çatı olmayan yerlerde kar birikintisi temizlenmedi ise yeni kar yağdığında çökmeler yaşanabilir. Vatandaşlardan isteğimiz olabildiğince kendi evlerinin üzerini temizlemeleri. Tatil dönemindeyiz. Okullar tatil oldu insanlar şehir dışına çıkmak isteyebilir. Mümkünse ertelesinler illaki gideceklerse de hazırlıklı olarak yola çıkmalarında fayda var. Kar yağıyor beklediğimiz bir şeydi. Ufak tefek sıkıntılarımız olacak ama atlattığımız zaman bereket olacak. Bütün kurumlar maddi ve manevi olarak elinden geleni fazlasıyla yaptı. Kara çok alışkın bir şehir değiliz. Bu şehirde kar yağır ertesi gün erirdi. Kar yerde kalınca garibimize gitti” diye konuştu.

FATMA ŞAHİN: YENİ YAĞIŞLAR İÇİN GÜÇLÜ TEDBİRLER ALDIK

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise “Bu gece itibariyle de yeni yağışlar için güçlü tedbirler aldık” diyerek, şunları söyledi:

“Gaziantep bir günde 50 santimlik karı ilk defa yaşadı. Şehrimiz de kara alışık değil. Karla mücadelede elimizden gelen her şeyi yaptık. Bu sürece yaklaşık 161 araç ve 600 personelle katıldık. 3 bin ton tuzlama yapıldı. Toplamda 117 kırsal mahalle yolu açıldı. Tramvaylarımız gece 00.00 ile sabah 06.00 arası ücretsiz olarak çalışıyor. 38 belediye 36 özel halk otobüs hattında toplam 783 araç ve tramvayların tamamı ile ulaşım sağlanıyor. Biz bu süreçte yeniden koordinasyonumuzu çalıştık. Makine ekipmanlarımızı arttırdık. Tedbirlerimizi sıkılaştırdık. En büyük tesellimiz can kaybının yaşanmaması. Kardan zarar gören vatandaşımız ve esnafımızı ziyaret ettik. Bu süreçte verilecek destekleri çalıştık. Bu gece itibariyle de yeni yağışlar için güçlü tedbirler aldık.”

NE OLMUŞTU?

Gaziantep’te akşam saatlerinde başlayan kar yağışı kenti etkisi altına aldı, yaşam adeta durma noktasına geldi. Birçok sosyal medya kullanıcısı AKP’li Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’ne sitem etti. Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise, kar küreme çalışmaları sırasında bir işçiye “Sıkıntı ne?” sorusunu yöneltti. Şahin’in bu sorusu sosyal medyada gündem oldu.

Kar hayatı durdurdu AKP’li Fatma Şahin’in tepkisi gündem oldu: Sıkıntı ne?

Kentte salı günü öğle saatlerinde başlayan ve gece boyu devam eden kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Gaziantep’in, Adana, Şanlıurfa, Adıyaman, Kahramanmaraş ve Kilis ile bağlantısını sağlayan yollarda yağış nedeniyle birçok araç kaydı. Gaziantep- Adana otoyolunun 50’nci kilometresinde kayan TIR’ların yolu kapatması sonucu ulaşım durdu, yüzlerce araçta çok sayıda kişi mahsur kaldı. Mahsur kalan kişiler, ekiplerin çalışması sonucu saatler sonra kurtarıldı. Gaziantep Valisi Gül, tüm kurumların koordineli olarak çalıştığını belirterek, 3 gün içerisinde 6 bin 902 araçtaki 13 bin 702 kişinin kurtarıldığını, 2 bin 286 kişiye sağlık hizmeti götürüldüğünü ve 10 bin 700 ton tuz kullanıldığını aktardı.

Benzer Haberler