Fatih Sultan Mehmet’e ‘işgalci’ diyen Bakan Nuri Ersoy’dan yeni açıklama

17 Mayıs 2020 Pazar

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un NTV’de verdiği özel röportajda Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethini işgal olarak nitelendirdi. Programın ardından gece yarısı açıklamada bulunan Bakan Ersoy, “Dil sürçmesinden kaynaklı” açıklamasında bulundu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, katıldığı NTV canlı yayınında özel açıklamalarda bulundu.

Galata Kulesi’nin Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne devriyle ilgili açıklama yapan Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u işgal ettikten sonra Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nı kuruyor” diyerek İstanbul’un fethine “işgal” dedi.

Bakanın sözlerinin ardından vatandaşlar tepkisini sosyal medyadan dile getirdi. Bakan Ersoy katıldığı yayında, “Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u işgal ettikten sonra açıkçası Fatih Sultan Mehmet Vakfı’nı kuruyor” ifadelerini kullandı.

BAKAN’DAN AÇIKLAMA GELDİ

Programın ardından kullandığı ifadeleri ‘dil sürçmesi’ olarak izah eden Bakan, Twitter hesabından şu açıklamada bulundu:

“Katıldığım canlı yayında tamamen dil sürçmesinden kaynaklı yaşanan durumu yayında düzelttim ancak tekrar paylaşmakta fayda görüyorum. Önümüzdeki günlerde fethin şanına yakışır bir anma programı gerçekleştireceğimizin haberini de vermek istiyorum. Hayırlı sahurlar.”

ESKİ VEKİLDEN BAKAN ERSOY’A İSTİFA ÇAĞRISI

Öte yandan böyle bir ifadenin dil sürçmesi de olsa kabul edilemez olduğunu belirten 19. Dönem Kırıkkale Milletvekili Muhammet Sadık Avundukluoğlu, Bakan Ersoy’u istifa etmeye çağırdı.

Avundukluoğlu, açıklamasında şunları söyledi:

“Dünya Tarihine bir çağın kapanıp bir çağın açılmasının adı olarak geçen; Yüce Peygamberimizin övgüsüne mazhar olmuş Büyük Türk Hakanı Fatih Sultan Mehmet Han ve ordusunun İstanbul’u fethetmesinin yıl dönümü yaklaşırken; Bu kutsal olayın, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kültür ve Turizm Bakanlığını işgal eden MEHMET NURİ ERSOY tarafından “İşgal” olarak nitelendirilmesi, Türk Milletince kabul edilecek bir ifade değildir. Türkiye Cumhuriyetimizin milletvekilliğini yapmış bir yurttaş olarak, bu kişiyi protesto ediyorum. Bu ifadeyi kullanan kişi, Türkiye Cumhuriyetinde Bakanlık koltuğunda oturamaz. İstifa etmelidir.

İstifa etmediği takdirde de Sayın Cumhurbaşkanı tarafından görevden alınmalıdır.”

Benzer Haberler