Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu Fatih Portakal ne yazmıştı? Tekalif-i Milliye nedir?

7 Nisan 2020 Salı

Erdoğan’ın suç duyurusunda bulunduğu Fatih Portakal ne yazmıştı? Tekalif-i Milliye nedir?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Fatih Portakal hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından 3 yıla kadar hapis ve adli para ceza ile cezalandırılması talebiyle suç duyurusunda bulunuldu. Peki Tekalif-i Milliye nedir?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, gazeteci Fatih Portakal hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. Erdoğan’ın, sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı iddiasıyla Portakal hakkında suç duyurusunda bulunduğu öğrenildi.

Portakal, son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında alınan önlemleri sosyal medya hesabında sıkça eleştirmişti. Portakal, son olarak bugün paylaştığı mesajında “Tekalifi Milliye hatirlatılıp ‘zor gunlerden geciyoruz’ denilerek mevduati veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermis bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” demişti.

TEKALİF-İ MİLLİYE NEDİR?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Tekalif-i Milliye Emirleri‘ hakkındaki ifadeleri, “Tekalifi Milliye nedir?” ve “Tekalifi Milliye Emirleri nelerdir?” sorularını da beraberinde getirdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla yayınlanan Tekalif-i Milliye’nin emirleri 10 başlıkta ve 55 maddeden oluşmaktadır. İşte merak edilen Tekalif-i Milliye Emirleri…

Erdoğan’ın suç duyurusunda bulundağu Fatih Portakal ne yazmıştı? Tekalif-i Milliye nedir?

BBDK’DA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

FOX TV Sunucusu Fatih Portakal hakkında AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ndan sonra BBDK da suç duyurusunda bulundu.

Portakal’ın bir yıldan üç yıla kadar hapis ve adli para ceza ile cezalandırılması istendi. BDDK, “gerçeğe aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankaların ve ekonominin itibarını zedeleyebilecek veya sektöre zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı” belirtildi.

Erdoğan, Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan yapılan açıklamada (BDDK), şöyle denildi:

“Twitter adlı sosyal medya platformunda 06.04.2020 tarihinde Fatih Portakal isimli şahıs tarafından yapılan paylaşımda, ülkemiz bankacılık ve finans sistemine yönelik gerçeğe aykırı ve maksatlı ifadelere yer verildiği görülmüştür.

‘Atatürk Havalimanı hastane olsun’ önerisi kabul gören İmamoğlu’ndan bir teklif daha!

5411 sayılı Bankacılık Kanununun (Kanun) “İtibarın korunması” başlıklı 74 üncü maddesi “5187 sayılı Basın Kanununda belirtilen araçlarla ya da radyo, televizyon, video, internet, kablolu yayın veya elektronik bilgi iletişim araçları ve benzeri yayın araçlarından biri vasıtasıyla? bir bankanın itibarını kırabilecek veya şöhretine ya da servetine zarar verebilecek bir hususa kasten sebep olunamaz ya da bu yolla asılsız haber yayılamaz.” hükmünü amir olup, bu hükme aykırılığın yaptırımı ise aynı Kanunun 158 inci maddesinde “Bu Kanunun 74 üncü maddesine aykırı davrananlar bir yıldan üç yıla kadar hapis ve bin günden ikibin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

Yukarıdaki fıkrada yazılı fiil neticesinde özel veya kamusal bir zarar doğarsa verilecek ceza altıda bir oranında artırılarak hükmolunur.” şeklinde ifade edilmiştir. Bu kapsamda söz konusu şahıs hakkında Kanunun 162 nci maddesi uyarınca Kurul tarafından suç duyurusunda bulunulmasına karar verilmiştir.

Turizm dünyasında ‘zorla ödenen bağış’ skandalı: Zehir zıkkım olsun!

Gerçeğe aykırı ve dedikodu niteliğindeki ifadelere ilişkin olarak bankalarımızın ve ekonomimizin itibarını zedeleyebilecek veya sektörümüze zarar verebilecek nitelikteki benzer paylaşımlar hakkında bundan sonra da gerekli yasal yollara başvurulacağı tabiidir.”

Benzer Haberler