Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Fatih Altaylı’dan ‘Çüşşş, yok artık’ tepkisi

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, Yavuz Sultan Köprüsü’nün İtalyan ortağı Astaldi ile ilgili önemli bir yazı kaleme aldı.

Fatih Altaylı batmakta olan Astaldi’nin “Fiyatlardaki kur ayarlamasını yılda 1 değil, 4 kez yapalım ki, ben de hissemi satıp paramı İtalya’ya götüreyim.” dediğini aktardı.

Altaylı’nın yazısından o bölüm şöyle:

Yok artık

İktidarın milletimize armağan ettiği bir diğer büyük eser Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün İtalyan ortağı Astaldi, İtalya’da batmakta olduğu için Türkiye’deki yatırımlara olan ortaklıklarını elden çıkarmak istiyor.

Astaldi oldum olası Türkiye’yi sever.

Özal’dan beri her zaman Türkiye’de “yollu” işlere girmiştir.

İstanbul-Ankara Otoyolu, yapımı ve bitimi yılan hikâyesinden de öte, anakonda hikâyesine dönen Bolu Tüneli gibi pek çok önemli projeyi alıp yapan şirkettir Astaldi.

Her zaman da kendine iyi ortaklar bulur.

Geçmişte Kamuran Çörtük’ün Bayındır’ı ile kol kola gezerdi, şimdi Çörtük’ün esamisi okunmadığı için Astaldi de yeni yeni ortaklarla iş yapmayı tercih etti.

Ancak yine de İtalya’da işler kötü gittiği için Astaldi battı, batıyor, gitti, gidiyor durumunda.

Neyse, bu Astaldi şirketi kurtarma umuduyla, Türkiye’deki ortaklıklarından YSS Köprüsü’ndeki hisseleri Çinlilere satmaya çalışıyormuş.

Ancak bir sıkıntısı varmış.

Bu köprüde geçiş ücretleri, şartname gereği yılda 1 kez dolara göre revize edildiğinden ve son zamanlarda kur oynak hale geldiğinden bu durum Astaldi’nin hisselerini almak isteyenlerin iştahını köreltiyormuş.

Şimdi Astaldi der ki: “Fiyatlardaki kur ayarlamasını yılda 1 değil, 4 kez yapalım ki, ben de hissemi satıp paramı İtalya’ya götüreyim.”

Bu talebe karşı söylenebilecek bir kelime yok ama çıkarılabilecek bir nida var: “Çüşşş”.

Zaten bu köprüye, verilen garanti ve yüksek fiyat yüzünden bu milletin cebinden epey bir para ödeniyor.

Türkiye’deki kimi şirketleri kurtarmak için devletin elinin cebimize sokulmasına da alıştık ama artık İtalya’daki şirketleri kurtarmak da lütfen bizim cebimizden yapılmasın.

loading...