Faiz düştü TL değer kaybetti! İşte uluslararası bankaların Türkiye tahmini

24 Eylül 2021 Cuma

Faiz düştü TL değer kaybetti! İşte uluslararası bankaların Türkiye tahmini

TCMB Para Politikası Kurulu’nun dün yaptığı 100 baz puanlık faiz indirim Türk Lirası’nı başta ABD Doları olmak üzere önde gelen para birimler karşısında daha da zayıflatmaya neden oldu.  Dolar kuru 8,85 lira ile rekor tazelerken son 10 yıllık periyotta Türk lirasının dolar karşısında sürekli değer kaybetmesi de dikkat çekti.

ABD Doları/Türk Lirası (USDTRY) paritesi bu sabah 8,8311 ile tarihinin en yüksek seviyesini gördü. Türk Lirası yıl başından bu yana yüzde 18,6 değer kaybetti. Son 1 aydaki değer kaybı yüzde 4,84 oldu.

EURTRY DE 10,3754’E KADAR YÜKSELDİ.

Türk Lirası’nın değer kaybetmesinde uluslararası yatırım bankalarının enflasyon tahminlerini yukarı çekmekle birlikte TCMB’nin faiz indirimlerine devam edeceğini öngörmeleri etkili oldu.

Merkez Bankası faizi indirdi, dolar uçtu

JP MORGAN

JPMorgan TMCB’nin Ekim ayında olmasa da yılın son 2 ayında toplam 100 baz puan faiz indirmesini beklerken, Goldman Sachs da bu beklentiyi paylaştı.

BANK OF AMERİCA

Bank of America ise TCMB’den yıl sonuna kadar 150 baz puan faiz indirimi bekliyor.

BARCLAYS

En radikal tahmin ise Barclays’den geldi. Barclays, TCMB’nin yıl sonuna kadar yapacağı 3 PPK toplantısında da 100’er baz puanlık faiz indirimi yapacağını öngördü.

Barclays’den Ercan Ergüzel, PPK metninden daha önce yer alan iki taahhütün, yani enflasyonda önemli bir düşüş gerçekleşene kadar sıkı para politikasını ve pozitif bir reel oranının sürdürüleceği taahhütünün çıkarıldığına dikkat çekti.

Ergüzel notunda, “Önümüzdeki toplantılarda 100 baz puanlık indirimlerle aynı hızda devam edeceğini bekliyoruz. TCMB’nin önümüzdeki üç toplantıda 100 baz puanlık üç indirim daha uygulayarak politika faizini yıl sonunda %15 oranına düşürmesini bekliyoruz” dedi.

Ergüzel Türkiye’nin cari açığı, azalan döviz rezervleri, yüksek döviz borcu ve yükselen fiyat baskıları nedeniyle yatırımcıların çift haneli enflasyon karşısında gevşeme politikası benimseyen TCMB’ye hata payı bırakmayacağına dikkat çekerek, “Bize göre TL’yi önemli bir değer kaybı baskısına maruz bırakıyor” dedi.

‘128 milyar dolar nerede’ değil, ‘145 milyar dolar nerede diye soracağız’

GOLDMAN SACHS

Goldman analistleri dün yayımladıkları notta, “Bugün alınan kararın ardından, artık Ekim ve Kasım’da 50 baz puanlık bir indirim ve ardından %15’lik nihai faiz oranına ulaşılana kadar ayda 25 baz puanlık bir indirim bekliyoruz” dedi.

Goldman Sachs’in dünkü faiz indiriminden önce TCMB’nin 2022 sonuna kadar %15 oranına ulaşmasını öngörüyordu.

“DOLAR/TL EĞİLİM YUKARI YÖNLÜ OLACAK”

ITC Capital Kıdemli Kur Analisti Piotr Matys, 100 baz puanlık indirimin şaşırtıcı olduğunu ve faiz indirim döngüsünün başlamasıyla enflasyonun yıl sonunda öngörülenden yüksek olacağını söyledi.

Türk lirasındaki değer kaybının enflasyonist sonuçları olacağını belirten Matys, “Şu an için bir kur tahminimiz yok ama TCMB’nin faiz indirimine başlaması ve Fed’in yakında parasal teşvikleri çekmeye başlamasıyla dolar/TL’de eğilim yukarı yönlü olacak” dedi.

 

TÜRK LİRASI DOLAR KARŞISINDA SÜREKLİ DEĞER KAYBETTİ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın 100 baz puanlık faiz indirim kararı sonrasında perşembe günü tüm zamanların en yüksek seviyesini gördükten sonra gerilemişti. Cuma günü yüzde 1’den fazla yükseliş kaydeden dolar/TL, 8,85 seviyesini de aşarak rekor tazeledi. Son 10 yıllık Dolar/TL paritesinde Türk Lirasının sürekli değer kaybetmesi dikkat çekti

Benzer Haberler