Faik Öztrak’tan Erdoğan’a istifa çağrısı: Sözünün gereğini yapmasını bekliyoruz

16 Nisan 2022 Cumartesi

Faik Öztrak’tan Erdoğan’a istifa çağrısı: Sözünün gereğini yapmasını bekliyoruz

CHP Sözcüsü Faik Öztrak gerçekleştirdiği basın toplantısında mülteci sorunu hakkında “Suriye yönetimiyle masaya oturacağız, güvenliklerini sağlayacağız ve sığınmacıları ülkelerine göndereceğiz” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Faik Öztrak, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Öztrak, Türkiye İstatistik Kurumu’na (TÜİK) göre işsizliğin azaldığını belirterek, “Hükümetin başı ne kadar ‘İşsizlik azalıyor’ dese de TÜİK rakamları ne kadar eğilip bükülürse bükülsün işsizlik, milletimizin canını çok kötü yakıyor. İnsanlarımız bu bereketli topraklarda artık açlıkla sınanıyor. Domatesin kilosu 20 lira, biber sadece tadıyla değil fiyatıyla da acı. Markette sivri biberin kilosu, 40 liradan başlıyor. 5 litre ayçiçeği yağı 150-200 lira. Çiftçiye doğru düzgün destek vermezseniz ayçiçeği yağı da elbette 200 lirayı görür” diye konuştu.

Faik Öztrak, “CHP iktidarının 2’nci yılında ülkemizdeki Suriyeli sığınmacı sorununu bitireceğiz. Suriye yönetimiyle masaya oturacağız, güvenliklerini sağlayacağız ve sığınmacıları ülkelerine göndereceğiz” dedi.

ERDOĞAN’I İSTİFAYA ÇAĞRDI

Öztrak, daha önce tazminat kararına hükmedilen Man Adası davalarının Yargıtay tarafından bozulmasıyla ilgili değerlendirmelerde bulunarak, Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘İspatlanırsa cumhurbaşkanlığını bırakırım’ sözlerini hatırlattı ve istifa çağrısında bulundu. Öztrak, şu ifadeleri kullandı;

*Genel başkanımız bundan 4,5 yıl önce saray efradının yakınlarının vergi cenneti Man Adası’ndaki bir şirket üzerinden Türkiye’de vergi ödemeden gerçekleştirdikleri milyonlarca liralık para alışverişlerini belgelerle ortaya koymuştu.

*Bu belgelerin muhatabı, genel başkanımızın ortaya koyduğu belgelere ‘Bir tomar kağıt’ dedi. Ardından da sarf ettiği, ‘İspat ettiğin anda cumhurbaşkanlığını bırakırım’ sözleri hâlâ orta yerde duruyor.

*Yargıtay, genel başkanımızın açıkladığı belgelerle ilgili hem ilgili bankanın hem de MASAK’ın yazılarına dikkat çekerek genel başkanımızın açıklamalarının olgusal temele dayandığını tescil etti.

*Genel başkanımızın açıklamalarında kamu yararı bulunduğuna hükmetti. Şimdi ‘İspat ettiğin anda cumhurbaşkanlığını bırakırım’ sözünün sahibinin, sözünün eri olmasını, sözünün gereğini yapmasını bekliyoruz.

 

‘EV, ARABA ALMAK HAYAL OLDU’

Hayat pahalılığının, gençlerin umut ve hayallerini bitirdiğini belirten Öztrak, “Bu ülkenin geleceği olan gençler, kendi geleceklerini başka ülkelerde arıyor. Hukuk okumuş Sivaslı genç bir kızımız, Avrupa’da getir-götür işi yapıyor ama Türkiye’ye dönmek istemiyor. Nasıl dönsün? Bugün bu ülkenin gençleri için çalışıp bir ev ve araba almak hayal oldu. Ev almayı geçtik, ev kiralamak bile kabus. Kiralar son 1 yılda İstanbul’da yüzde 112, Ankara’da yüzde 107 arttı” dedi.

Ülke sınırlarında gerekli önlemlerin alınmadığını da savunan Faik Öztrak, herkesin elini kolunu sallayarak Türkiye’ye geldiğini söyleyerek, “Ama Cumhurbaşkanı ve İçişleri Bakanı bu kadar göçe rağmen ülkede huzur ve güvenden bahsediyor. CHP iktidarının 2’nci yılında ülkemizdeki Suriyeli sığınmacı sorununu bitireceğiz. Suriye yönetimiyle masaya oturacağız, güvenliklerini sağlayacağız ve sığınmacıları ülkelerine göndereceğiz” diye konuştu.

“EKMEK TEPKİSİ”

“Son olarak belediyelerinde ucuz ekmek karnesi dağıtmaya başladılar. 2. Dünya Savaşı’nda dünya açlıktan kırılırken, ülkeyi savaşa sokmamak için direnen, o yoklukta ekmek karnesi dağıtmak zorunda kalan İsmet Paşa’yı yıllarca dillerine dolayanların belediyeleri, şimdi vatandaşa ekmek karnesi dağıtıyor. Saray, kınadığı her şeyle sınandı ve her defasında da kaybetti. Bugün bu ülekde savaş mı var? Hayır. Savaş Ukrayna’da. Ambargolar Rusya’ya uygulanıyor. Ama kıtlık ve ekmek karnesi Türkiye’de. Buna ‘Allahın sopası yok’ denmez de ne denir?”

Benzer Haberler