Fahrettin Koca: İki doz mRNA aşısı olanlar için üçüncü doza gerek yok

6 Ekim 2021 Çarşamba

Bilim Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Aktif vakaların yüzde ellisi 30 yaş altında” dedi. Koca, Sinovac aşısı olanlar 3. dozu tavsiye ettiklerini, BioNTech aşısı olanlar için gerekli olmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, bugün video konferans yöntemiyle toplandı. Toplantının ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca sosyal medya hesabından yazılı bir açıklama yayınladı.

Toplantıda salgının seyri, vakalar ve hastaneye yatanların yaş dağılımı ve üçüncü doz aşıyı değerlendirdiklerini aktaran Koca, aktif vakaların yüzde ellisinin 30 yaş altındaki kişilerden oluştuğunu belirtti. Koca, “Vaka sayılarının günlük 28-30 bin bandında seyrediyor olması on günlük zaman dilimi için yaklaşık aktif 300 bin vakaya karşılık gelmektedir. Bu durumun kritik bir yük olduğunun farkında olmak zorundayız” dedi.

BioNTech aşısı olanların 3. doz aşı olmasına gerek olmadığını belirten Koca, “2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmaya ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda değerlendirmeler de yapılmıştır. Daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur” diye konuştu.

Koca’nın açıklaması şöyle:

“AKTİF VAKALARIMIZIN YÜZDE 50’DEN FAZLASI 30 YAŞ ALTINDA”

“Günlük verilerden de takip edebildiğiniz üzere aşı programımız başarı ile sürmektedir. En riskli yaş grubu olarak gördüğümüz 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdan başlayarak bir aşı programı planlamış ve devreye almıştık. Mevcut durumda ülkemizde 18 yaş üzeri tüm vatandaşlarımız için aşı tanımlanmış ve yüksek aşılanma oranlarına yaklaşılmıştır. Bu durum vaka sayılarının yaş ortalamasını düşürmüş durumdadır. Bugün itibariyle aktif vakalarımızın %50’den fazlası 30 yaş altındaki kişilerden oluşmaktadır.

Vaka sayısı 30 bini aştı, 236 kişi daha hayatını kaybetti

“GENÇLER HASTALIĞIN TAŞINMASINDA ROL OYNUYOR”

Gençlerimizin daha çok hastalığa yakalanıyor olmasının ardında aşılama programımızda 18 yaş ve üzerinin öncelikli olması var. Bununla birlikte gençlerimiz aktif vakalar içinde daha yüksek oranda bulunsalar da bu durum hastaneye yatışlara ve yoğun bakıma girişlere yansımamıştır. Gençlerimiz hastalığa daha çok yakalansa da daha az hastaneye yatışa ihtiyaç duymaktadır. Ancak gençlerimiz hastalığın ailelere ve büyüklere taşınmasında rol oynamaktadır. Son 1 ay içinde vefat eden vatandaşlarımız içinde en büyük oran 70 yaş ve üzeri vatandaşlarımızdadır.

“BIONTECH OLANLARIN 3. DOZ AŞI OLMASINI GEREKTİREN BİR DURUM YOK”

2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmaya ihtiyaç duyup duymayacağı konusunda değerlendirmeler de yapılmıştır. Daha önce açıkladığımız üzere 2 doz mRNA aşısı olan vatandaşlarımızın ortalama 4 ay süre önce aşı oldukları dikkate alındığında halen koruyuculuğun devam ettiği değerlendirilmiştir. Bu konuda aşı olduğu halde virüse yakalananlar üzerinden yapılan incelemelerimiz sürmektedir. Şu an için 2 doz mRNA aşısı olmuş vatandaşlarımızın 3. doz aşı olmalarını gerektiren bir durum yoktur. İnaktif aşı olmuş vatandaşlarımızın ise vakit kaybetmeden 3. doz aşılarını ister mRNA ister inaktif aşı ile olmalarını bir kez daha şiddetle öneriyorum.

Covid-19 hastası çift 3 gün arayla öldü

“10 GÜNDE 300 BİN AKTİF VAKA KRİTİK BİR YÜK”

Vaka sayılarının günlük 28-30 bin bandında seyrediyor olması on günlük zaman dilimi için yaklaşık aktif 300 bin vakaya karşılık gelmektedir. Bu durumun kritik bir yük olduğunun farkında olmak zorundayız. Mevcut aktif vakaların genç olması sağlık sistemini zorlamıyor olsa da halen yüksek sayıda enfekte olmuş kişinin bulunması kabul edilebilir değildir.

“TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK SAĞLANMADAN TEDBİRLER GEVŞETİLEMEZ”

Aşı ile toplum bağışıklığı sağlanmadan tedbirlerin gevşetilmesi mümkün değildir. Aşı ile toplum bağışıklığını elde etmenin de en hızlı yolu en kısa sürede aşı olmaktır. Lütfen vakti gelen aşısını olsun. Eksik aşılı kimse kalmasın. Bu süre zarfında da temel koruyucu üç tedbirimiz olan maske, mesafe ve temizlik kurallarına tavizsiz uymalıyız. Bağışıklık elde edene kadar maske ve mesafe vazgeçilmez koruyucularımızdır.”

Koronavirüse yakalananların parmaklarında oluşan lezyonların sebebi ortaya çıktı

Benzer Haberler