Fahrettin Koca 20’li yaşların aşılanması için tarih verdi

12 Haziran 2021 Cumartesi

Fahrettin Koca 20’li yaşların aşılanması için tarih verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüse karşı aşılama çalışmalarının bu ay sonunda 20 yaşa kadar düşeceğini açıkladı.

Sabah’ta yer alan habere göre Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs salgınına karşı devam eden aşılama çalışmalarının bu ay sonunda 20 yaşa kadar düşeceğini söyledi. Koca, 3. doz aşılamanın hibrit modelle olması üzerinde durduklarını belirterek, ilk etapta gönüllü gruplarda uygulamanın başlayacağını söyledi.

Aşı tedarik sürecindeki son durum, aşıya olan ilgi ve ikna süreçleri, toplumsal bağışıklığın sınırı, hibrit aşılama yaklaşımı ve maskelerin çıkarılma şartları hakkında şu bilgileri verdi:

YENİ PARTİ AŞILAR NE ZAMAN GELİYOR?

“Bu ay için planlanan 30 milyon doz BioNTech aşısının yaklaşık yarısı teslim edildi, tedarik süreci planlandığı gibi ilerliyor. Bugün itibarıyla 3.5 milyon doz Sinovac aşısının da Türkiye’ye gelmesini bekliyoruz. Çin’den izni çıkan aşının yeni partisinin toplamda 14.5 milyon doza ulaşması öngörülüyor. Bu sayede, Sinovac aşısı olmayı bekleyenlerin taleplerinin karşılanması hedefleniyor.

TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK

Toplumsal bağışıklığın oluşması için nüfusun en az yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor. Ancak yüzde 70 ve üstü oranda aşılamanın daha anlamlı olduğu kabul ediliyor. Bu nedenle koruyuculuk etkisi de dikkate alınarak geniş kitlelere tercihine bağlı olarak ilk doz BioNTech aşısı yapılması ve toplumsal bağışıklığın hızla artırılması düşünülüyor.

MASKELER NE ZAMAN ÇIKACAK?

Virüsün uğradığı mutasyonlar gözetilerek en az 2 metre mesafe bırakılması önerildi. 2 metre mesafeyi koruyanlar maskeyi çıkarabilir. Ama öyle durumlar olur ki “evde otururken ortama göre maske takmanız gerekebilir. Burada önemli olan aşılanma ve mesafeyi muhafaza etmektir.”

TIKLAYIN – Aşılamada yeni meslek grupları açıklandı

TIKLAYIN – Bakan Koca’dan BioNTech aşıları için randevu uyarısı

 

Benzer Haberler