Facebook’tan ABD seçimlerini etkileyecek hamle

10 Ocak 2020 Cuma

Zuckerberg’ün, Facebook çalışanlarına gönderdiği şirket içi mektup sosyal medya devindeki endişeleri ortaya çıkardı. ABD içinde binlerce çalışana sahip sahip Facebook seçim depremine hazırlanıyor olabilir mi?

Facebook seçim depremine hazırlanıyor. 2016 seçimleri sırasında, Facebook çalışanlarının Trump’a karşı açık tavır alması dikkatlerden kaçmamıştı. Facebook çalışanlarının Trump’ın kampanya reklamlarını engellediği ve hatta karşı reklamların öne çıkmasını desteklediği anlaşılmıştı.

Zuckerberg ise bu nedenle 2016’dan beri ABD senatosu önünde, seçimlerde uyguladığı politikalara dair sorguya çekiliyor ve hesap vermek zorunda kalıyor.

NewYork Times’ın ele geçirdiği şirket içi mektupta, Zuckerberg’ün Trump karşıtlığına dair net ifadeler bulunuyor. Ancak şirket yöneticilerinin buna rağmen sosyal medya platformunda tarafsız kalmaya özen göstermeleri gerektiğinin altını çizdikleri dikkat çekiyor.

Şirketin sana gerçeklik departmanını yöneten Andrew “Boz” Bosworth tarafından kaleme alınan mektubun aslında Zuckerberg ve tüm şirket yönetiminin düşüncelerini içerdiği de biliniyor. Facebook yönetimi, seçim kampanyaları döneminde çalışanların Trump’a karşı açıkça tavır alarak Facebook’u zor duruma düşürmesinden çekindiği de biliniyor.

Mevcut şirket politikasının Trump’ın seçilmesine destek olsa bile bu politikalardan vazgeçmeyip tarafsızlıklarını bozmamaya özen göstermeleri gerektiğini de vurgulan mektup Facebook içinde beklenen ağır tartışmaların önünü almaya çalışıyor.

2016 seçimleri sırasında araştırma raporlarında Trump’ın hızla yükselmeye başlamasıyla beraber Facebook çalışanları adeta isyan bayrağı çekerek sokak protestolarına kadar çıkmışlardı.

Dahası, Facebook bu protestoları nispeten bastırmayı başarsa da, Amazon’da Trump karşıtlığı yönetimden de destek görmüştü. Bunun üzerine Trump, Amazon’un patronu Jeff Bezos ile Twitter üzerinden laf dalaşına girip Bezos’u tehdit etmişti. Trump başkanlığı boyunca da Bezos’a kampanya dönemindeki tavrının bedelini ağır ödettti. Amazon sayısız devlet ihalesinden başarısız çıktı. En son ise Pentagon’un 10 milyar dolarlık bulut servisleri ihalesinden elendiklerinde, Amazon Trump’a karşı yasal savaş başlatmaya karar vermişti.

Facebook DeepFake yasağı getiriyor

Facebook, ileride buna benzer sorunlarla karşılaşmamak için siyasi kavgalara karışmamak konusunda artık çok hassas davranıyor. 2020 seçim kampanyları başlamadan önce şirket içinde yayınlanan bu mektubun da çalışanlara karşı bir uyarı olduğu düşünülüyor.

Politik görüşlerini işine karıştırarak hareket edecek Facebook çalışanlarının yakında işten çıkarılması da gündeme gelirse, şaşırmayacağız.

Zira, Facebook’un CEO’su 4 senedir senato komisyonları önünde, canlı yayındaki sorgularda düzenli olarak azarlanmaktan son derece yılmış durumda ve bir daha bu duruma düşmek istemiyor.

Benzer Haberler