Facebook Trump’ın sesine de yasak getirdi

1 Nisan 2021 Perşembe

Facebook Trump’ın sesine de yasak getirdi

Twitter ve Facebook tarafından çeşitli paylaşım yasakları uygulanan eski ABD Başkanı Trump‘ın bu kez de gelini Lara Trump tarafından paylaşılan röportajını Facebook  kaldırdı. Öte yandan Trump’ın YouTube, Instagram ve Twitter yasağı da devam ediyor.

Sosyal medya platformu Facebook, 6 Ocak’ta Trump destekçilerinin ABD Kongre baskını sonrası Lara Trump’ın paylaştığı bir Donald Trump röportajına yasak getirdi.

 

Cumhuriyetçilere ve Trump’a yakınlığıyla bilinen Fox News kanalında çalışan Lara Trump, o dönem henüz Başkan olan Donald Trump’la bir röportaj yapmıştı. Paylaştığı bu röportaj videosu, Kongre baskını sonrası silindi. Lara Trump, dün de Facebook’tan videonun neden kaldırıldığına dair gelen açıklama e-mail’inin ekran görüntüsünü Instagram hesabı üzerinden paylaştı.

Twitter’dan Donald Trump’a kalıcı engel

“SESİYLE PAYLAŞILMIŞ İÇERİKLER DE KALDIRILACAK”

Paylaşıma göre Facebook’tan gelen e-mail’de “Donald Trump’ın Facebook ve Instagram hesaplarına getirdiğimiz yasakla bağlantılı olarak Donald Trump’ın sesiyle paylaşılmış olan içerikler de kaldırılacak ve bu hesapta da bazı kısıtlamalara gidilecektir.” yazıyor.

RÖPORTAJI PROGRAMINDA YAYINLAMIŞTI

Trump’ın oğlu Eric ile evli olan Lara Trump, Facebook’tan kaldırılmasının üzerine online olarak hazırlayıp sunduğu programında röportajı paylaşmıştı. Instagram hesabında yaptığı paylaşımda da Lara Trump, “Aynı bu şekilde Orwell’in 1984’üne bir adım daha yaklaşık” ifadelerini kullandı.

TÜM PLATFORMLARDA YASAKLI

Facebook, Trump’ın hesabını 7 Ocak’ta askıya almış; Mark Zuckerburg kararı “Başkanın bu dönemde bizim hizmetlerimizden yararlanmaya devam etmesinin risklerinin çok büyük olduğuna inanıyoruz” diye yorumlamıştı. Aynı dönemlerde Donald Trump’ın Twitter hesabı da askıya alınmış ve YouTube da kendisine engel koymuştu.

Benzer Haberler