F1 pilotu Lewis Hamilton: İstanbul Park’ın yeni asfaltı para israfı

14 Kasım 2020 Cumartesi

F1 pilotu Lewis Hamilton: İstanbul Park’ın yeni asfaltı para israfı

9 yıl aradan sonra yeniden Formula 1 yarış takvimine giren İstanbul Park’ta sıralama turları bugün yapılacak. Geçen yılın F1 şampiyonu olan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, piste yapılan yeni asfalt kaplamanın “para israfı” olduğunu söyleyerek, “kaygan” olduğu eleştirisini yaptı.

9 yıl aradan sonra yeniden Formula 1 yarış takvimine giren İstanbul Park’ta sıralama turları bugün yapılacak. Dünkü antrenman turlarında ise pilotlar, çok kaygan olan pistte sık sık spin atarak zor anlar yaşadı. Pilotlar, 2011’den sonra ilk yarışını ağırlayacak pistin yeni asfaltının ve hava koşullarının pisti “buz pistine” çevirdiğini belirtti. Geçen yılın F1 şampiyonu olan Mercedes pilotu Lewis Hamilton, piste yapılan yeni asfalt kaplamanın “para israfı” olduğunu söyleyerek pisti eleştirdi.

“PARAYI BOŞA HARCAMIŞLAR”

BBC Türkçe’deki habere göre, 2019 yılı da dahil altı F1 şampiyonluğu bulunan Hamilton, İstanbul Park pistine yapılan yeni asfaltın “boşa harcanmış para” olduğunu söyledi. Eksiden “heyecan verici” bulduğu pistin, yeni kaplamayla birlikte korkutucu bir deneyime dönüştüğünü belirtti.

Hamilton “Bu pist, turlaması çok keyifli bir pistti. Ama zemini yeniden asfaltlamak için neden milyonlar harcadıklarını gerçekten anlayamıyorum. O parayı harcamak yerine belki sadece temizleyebilirlerdi” diye konuştu.

Mevcut lastiklerinin bu koşullara uyumlu olmadığını da ekleyen Hamilton, “Tur çok korkutucu, her yerde su birikintileri var gibi” dedi.

İSTANBUL PARK YÖNETİMİ: ÇİY KAYGAN YAPTI

İstanbul Park’ın yönetimini devralan Intercity şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Vural Ak ise pisti savunarak, “20 pilotun 17’si ilk defa pisti kullandığı için sabahki dereceler çok enteresan oldu. Tam beklediğimiz gibi darmadağın oldular. Hava soğuk olduğu için pistin kuzeye bakıp gölgede kalan bölümüne düşen çiy o bölgeyi çok kaygan yaptı. Onun dışında kalan yerler de güneş görüp kuru kaldığı için yarısı kuru, yarısı süper ıslak bir piste dönüştü. Böyle olunca çok şaşırdılar” diye konuştu.

Türkiye Grand Prix’I yarın 13:15’te başlayacak. Yarış, koronavirüs salgını nedeniyle seyircisiz koşulacak. Hamilton 2010 yılındaki Türkiye Grand Prix’inde 1’inci olmuştu.

Benzer Haberler