Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Teknoloji

ExoMars için kötü bir haber geldi

Avrupa Uzay Ajansı ExoMars ile ilgili önemli bir karar aldı. Bu uzay aracının yapımı uzun uğraşlar sonucunda tamamlanmak üzereydi. Ancak kuruluştan kötü bir haber geldi. Mars’a iniş yapması planlanan bu araç, 2022 yılında gönderilecek.

ExoMars için kötü bir haber geldi. Uzay araçları gönderildiğinde genellikle çok büyük bir araştırma ve geliştirme çalışması yürütülür. Bunun nedeni ise çok uzak noktalara gönderilen uzay araçlarının rahatlıkla dünyaya geri dönebilmesi. Hatırlayacağınız üzere bugüne kadar defalarca uzay araçları ile ilgili kazalar meydana geldi.

ExoMars için kötü bir haber geldi

Paraşüt ve motorlar konusunda bazı sorunlar yaşayan bu uzay aracı ne yazık ki gitmeye henüz hazır değil. Ayrıca yüksek irtifa düşüş testlerinde de bazı başarısızlıklar yaşayan bu uzay aracı, bakıma alındı. Avrupa Uzay Ajansı’nın insan ve robotik keşif direktörü yaptığı açıklamada bu aracın henüz gitmek için hazır olmadığını ifade etti.

Mars’ın iç dünyası, atmosferini ve iklimini araştırarak olan bu araç dünyaya çok değerli bilgiler getirecekti. Şu anda Mars’ta aktif olarak görev yapan uzay aracında bile, bazen ufak tefek problemler yaşanabiliyor. Yeni gönderilmek istenen uzay aracının böyle bir sorun yaratması Avrupa Uzay Ajansı’nı zor durumda bırakabilir.

Samsung Galaxy M30s ile özgürlük sizde!