Evlat katili anne-babaya ‘Kızları sorumsuz davrandı’ diyerek indirim yapıldı

Yayın tarihi: 15 Ağustos 2022 Pazartesi 8:57 am - Güncelleme: 15 Ağustos 2022 Pazartesi 9:08 am

İstanbul’da 16 yaşındaki kızları Şehriban’ı ve gece eve aldığı erkek arkadaşı Volkan’ı öldüren karı-koca ile ilgili Yargıtay, tartışma yaratacak bir karara imza attı.

Sabah’tan Mevlüt Hasgül’ün haberine göre, Gaziosmanpaşa’da 2014’te Şehriban Şalk, gece vakti annesi Filiz ve babası Mehmet Şalk uyurken erkek arkadaşı Volkan Taşdemir’i eve aldı.

Anne, küçük çocuğuna mama yedirmek için uyandığı sırada Şehriban’ın odasından sesler geldiğini duydu. Şehriban bir süre sonra annesine kapıyı açtı. Sürgülü dolaptan ses duyan anne, dolabı kontrol edince Volkan Taşdemir’i buldu. Öfkeye kapılan karı-koca, Şehriban ile Volkan’ı bıçakla öldürdü.

CEZA 10 YILA DÜŞÜRÜLDÜ

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi, eylemin müebbet gerektirdiğini ancak cinayetin Volkan Taşdemir’den kaynaklanan haksız fiilin meydana getirdiği hiddet ve şiddettin etkisi altında işlendiği gerekçesiyle cezayı 10 yıla düşürdü.

“ŞEHRİBAN ANNE VE BABASINA KARŞI SORUMLU DAVRANMADI” DENİLDİ

Sanıkların öz kızları Şehriban’ı da öldürdüğünü belirten mahkeme, çifte müebbet hapis cezası verdi. Karar temyiz edildi. Yargıtay 1. Ceza Dairesi, Volkan Taşdemir cinayetine ilişkin 10’ar yıl hapis cezalarını onadı. Dairenin kararında, maktul Şehriban’ın anne ve babasına karşı olması gereken sorumluluğuna aykırı davrandığından bahsedildi.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ

Sanıklar hakkında asgari oranda ‘haksız tahrik hükümlerinin’ uygulanması gerektiği hususunun gözetilmemesinin yasaya aykırı olduğuna yer verilerek, hükümlerin bozulmasına karar verildi. Yargıtay’ın bozma kararına uyan yerel mahkeme, Filiz-Mehmet Şalk’ın cezasında indirime giderek 20’şer yıl hapis cezasına karar verdi. Çifte verilen toplamda 30’ar yıl hapis Yargıtay tarafından da onandı.

İstanbul’da kadın cinayeti! Kafede uğradığı silahlı saldırıda öldürüldü