Esnaftan bayram öncesi ‘açılma’ talebi

11 Mayıs 2021 Salı

Ramazan Bayramı’na günler kala tam kapanma nedeniyle sanal alışveriş revaçta. Esnaf ise bayram öncesi iki günlük açılma istiyor.

Ramazan Bayramı’na 2 gün kala alışveriş hareketliliği de başladı. Yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle ‘tam kapanma’ uygulaması devam ederken yurttaşlar da alışveriş için e-ticarete yöneliyor.

Milliyet’ten Aylin Rana Aydın’ın haberine göre, esnaf ise, bayram öncesi satış yoğunluğunun yaşandığı iki gün için dükkânını açmak istiyor. Öte yandan tüketici örgütleri, bayram alışverişleri için tüketicileri sahte alışveriş siteleri, yanıltıcı indirimlere karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Bayramın tam kapanma dönemine denk gelmesiyle birlikte online satışlarda şeker, çikolata, tatlı ve çocuk giyiminin öne çıkması bekleniyor. Aynı zamanda bu dönemde online satışların yüzde 40 büyümesi öngörülüyor.

PALANDÖKEN’DEN ÇAĞRI

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken de bayram öncesi iki günlük açılma talep ettiklerini söyledi. Palandöken, “Arife günleri alışverişin en yoğun olduğu günlerdir” diyen Palandöken, “Bugün (salı) ve yarın (Arife) esnaf dükkânlarını açarsa en azından eldeki stok ürünleri eritmiş olur. Çünkü ürünler için sezon da geçiyor. Ayakkabıcı, çantacı gibi küçük esnafa açılma imkânı sağlanırsa esnafımızın ve bayram alışverişi yapılan çocuklar da bayrama sevinçli girer” dedi.

Benzer Haberler