Esnafın fatura isyanı iktidarı tedirgin etti

18 Şubat 2022 Cuma

Esnafın fatura isyanı iktidarı tedirgin etti

Elektrik zamları esnafı isyan ettirdi. Işık kapatma eylemlerinin ardından iktidardan da yeni hamle geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, esnafa gelen faturalarla ilgili çalışma yaptığını söyledi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan son Kabine Toplantısı’nda elektrik faturalarında geri adım sinyalini vermişti. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de elektrik faturalarında yapılacak yeni düzenlemeyle ilgili ayrıntılar vererek şunları söyledi:

“Ticarethane grubunda yer edinen esnaf ve zanaatkarlar için de konuttakine benzer bir indirimli tarife üstünde çalışmaya başladık. Bu mevzuda emek verme sürüyor. Hem ticarethane hem de konutlarda yeni tarife için gayemiz 1 Mart’a kadar bitirmek. Muhtemelen yüzde 25 indirim olacak. Ayarlamanın vatandaşlarımız üzerinde sıkıntı ve zorluk yarattığının farkındayız.Bu süreci bir şekilde atlatmamız gerekiyor.”

“SUİSTİMAL EDİLDİ”

Fiyatları vatandaşlarımıza daha düşük bir şekilde yansıtabilmek için EÜAŞ, ürettiği enerjiyi daha düşük bir fiyatla satarak nihai tüketiciye ulaşan birim fiyatını aşağı çekmiş oluyor. Ama bunu maalesef suiistimal ettiler. Konuşanların ya bilgisizliğinden ya da bilgi gizlemesiyle ilgili bir şey. Burada sanki başkalarına kaynak aktarılıyormuş gibi bir yorum yapıldı. Kesinlikle öyle bir durum söz konusu değil. Ocak ayı itibarıyla ilk indirimli tarife diliminde kalan abone sayısı toplam faturalanan abone sayısının yüzde 64’ü çıktı. Vatandaşlarımızın neredeyse 3’te 2’si hiç 210 kilovatsaati aşmadan indirimli tarafta kalmış oldu.

Beşçeşmeler esnafı ışık kapattı

“1 MART’I İŞARET ETTİ”

Aylık ne kadar kilovatsaat olmasına ilişkin verileri topluyoruz. Meskende yüzde 64-65’ini kapsıyoruz indirimli tarife grubunda.Ticarethanelerde amacımız, yüzde 65’ini indirimli tarife grubunda karşılayacak bir çalışmadır. Dolayısıyla bu küçük işletmeler, o kadarlık tüketimden dolayı bir indirimden yararlanmış olacaklar. Meskende olduğu gibi ticarethanelerde de iki kademeli bir tarife olacak. Ticarethane grubunda yer edinen esnaf ve zanaatkarlar için de konuttakine benzer bir indirimli tarife üstünde çalışmaya başladık. Bu mevzuda emek verme sürüyor. Hem ticarethane hem de konutlarda yeni tarife için gayemiz emek vermeyi 1 Mart’a kadar bitirmek. Esnafın satmaca tutarından belli bir kademede muhtemelen yüzde 25 indirim olacak.”

KILIÇDAROĞLU’NA YANIT

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Zamlar geri alınana kadar elektrik faturalarını ödemeyeceğim” sözlerine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yanıt verdi. Dönmez, “Bu işle alakalı düzenlenmiş kurallar var. Ben de elektrik faturamı ödemesem, elektrik şirketi hiç gözümün yaşına bakmaz ve elektrik hizmetini keser. Yani siz markete girdiniz, alışveriş yaptınız ama parayı ödemeden çıkacağım diyorsunuz. Bunun bir politika aracı olarak kullanılmasını doğru bulmam.

Elektrik faturalarında geri adım sinyali

Benzer Haberler