Eskisi gibi olmayacak… AVM ve berberlerin çalışma saatleri değişiyor

5 Mayıs 2020 Salı

Koronavirüs salgını devam ederken başlatılan “normalleşme süreci” kapsamında yeniden açılacak AVM ve berberlerin çalışma saatlerinde değişiklik olacağı öğrenildi.

CNN Türk Ankara Temsilcisi Dicle Canova, AVM ve kuaförlerin yeni mesai saatleri hakkında kulis bilgilerini paylaştı. İçişleri, Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarının yetkililerinin bugün bir araya gelip çalışma saatlerinden uyulacak kurallara kadar birçok kriter belirleyeceğini belirten Canova, sabah 8’den akşam 11’e kadar çalışma olmayacağını söyledi.

YÖK ‘Üniversitelerde normalleşme’ için tarih verdi

ÜÇ BAKANLIK KARAR VERECEK

Kuralların henüz belli olmadığını belirten Canova, “İçişleri, Sağlık ve Ticaret Bakanlıklarının bürokratları bir araya geldiği toplantıda, çalışma saatlerinden uyulacak kurallara, randevu sistemine kadar birçok kritik başlık belirlenecek. Ortak kullanılan malzemeler… Kuaförler için tarak mesela… Kişiye özel mi olacak, müşteriler kendisi mi getirecek? Çok ince detaylı bir rehber göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Normalleşme kararlarına tepki yağdı… Maske düştü! Yine parayla satılacak

ÇALIŞMA SAATLERİ DEĞİŞİYOR

Açılış tarihi belli oldu! İşte AVM’lerde alınacak önlemler…

AVM ve berberlerin çalışma saatlerine ilişkin de bilgiler veren Canova, şunları kaydetti:

“Sabah 8’den gece 10-11’e çalışabilecekler mi? Hayır, bunu net olarak söyleyebilirim. Yeni mesai saati belirlenecek, Bilim Kurulu’nun da tavsiyesi doğrultusunda. Tıpkı marketlerin yeni normali gibi. Marketler de sabah 9-akşam 9 çalışıyor artık. Eskiden akşam 10’a kadar çalışabiliyorlardı. Şimdi AVM’ler için de buna yakın bir saatin belirlenmesi bekleniyor. Kuaför ve güzellik salonu gibi hizmetlerde de gece geç saatlere sarkmaması, daha kısıtlı bir saat üzerinden işlerini yapmaları öngörülüyor. Çalışma devam ediyor, henüz netleşmedi. Netleştikten sonra usül ve kuralları göreceğimiz İçişleri Bakanlığı genelgesi yayınlanacak. Hijyen kurallarını da Sağlık Bakanlığı bir rehber haline getirecek ve meslek odalarına gönderilecek. Şu ana kadar mesleklere ilişkin 11 ayrı rehber olduğu bilgisine ulaştım. Kuaför, berber, güzellik salonu için hazırlık yapılıyor.”

MASKE SATIŞI

Canova, eczane, market ve internet üzerinden maske satışı yapılacağını söyledi.

Canova canlı yayında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Edindiğim ilk bilgilere göre eczanelerde satışı gerçekleşecek. Bunun dışında marketlerde de maske satılabilecek. Birçok yerde maske satışı olacağı bilgisini edindim. İnternet üzerinden, alışveriş portallarından da maske satılacak. Tabi bir fiyat üst sınırı olacak ve farklı maske tipleri için standartlar belirlenecek.

Benzer Haberler