Eski parlamenterlerden, amirallere ‘Montrö’ desteği

10 Aralık 2021 Cuma

Eski parlamenterler, ‘Montrö‘ açıklaması nedeniyle 12 yıla kadar hapsi istenen amirallere ‘Montrö’yu savunuyoruz’ bildirisiyle destek verdi.

Emekli 103 amiralin ‘Montrö’ açıklamasına ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca yürütülen soruşturma sonrasında iddianame hazırlanmış ve “Anayasal düzene karşı suç için anlaşmak” başlıklı 316. maddesinden ceza istenmişti. İddianame kabul edilirse, amiraller 12 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak.

Eski parlamenterler iddianameye ‘Montrö’yu savunuyoruz’ bildirisiyle tepki gösterdi. Bildiride, “Montrö’yü savunan amiraller hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 12 yıla kadar hapis istemiyle bir iddianame hazırlanması; ülkemizde evrensel hukukun uygulanması konusunda tereddüt yaratacak bir nitelik taşımaktadır” denildi.

Amirallere Montrö iddianamesi hazırlandı!

Bildirinin tamamı şöyle:

“Montrö’yü savunan amiraller hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nca 12 yıla kadar hapis istemiyle bir iddianame hazırlanması; ülkemizde evrensel hukukun uygulanması konusunda tereddüt yaratacak bir nitelik taşımaktadır.

Amiraller bildirisi yayınlandığında da bunun anayasal bir hak olduğunu kamuoyuna açık bir şekilde ifade etmiştik. Türkiye’nin tapusu olan Lozan’ın boşluğunu dolduran Montrö’nün, İstanbul ve Çanakkale Boğazlarının, Marmara’nın dolayısıyla Türkiye’nin ve Karadeniz’de kıyısı olan ülkelerin güvenliğini sağladığını belirtmiştik.

Yeniden ifade ediyoruz; Montrö Boğazlar Sözleşmesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin bölgesindeki konumu ve çevresindeki deniz alanları üzerindeki haklarıyla egemenliğini güvence altına alan çok önemli uluslararası bir belgedir. Türkiye’nin egemenliği ile doğrudan bağlantılı olmanın yanı sıra ülkemize bölgesel ve küresel barışı koruma açısından yaşamsal bir sorumluluk yüklemektedir.

Karadeniz’de uluslararası bir gerginliğin söz konusu olduğu bugünlerde Montrö’yü savunmak ve korumak daha da önem kazanmıştır. Böyle bir dönemde Montrö’yü savunmayacağız da ne zaman savunacağız?

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün eseri olan Montrö’yü savunmak suç değil tam tersine yurttaşlık görevidir. Aşağıda imzası olan geçmiş dönemler milletvekilleri olarak, Montrö Sözleşmesinin önemini bir daha vurguluyor, anayasal hakların kullanılması ve korunmasına kuvvetle sahip çıkıyoruz. MONTRÖ’YÜ SAVUNUYORUZ!”

‘Amiraller iddianamesi kopyala yapıştırdan ibaret’

İMZACILAR

Bildiriye imza atan isimler şöyle:

Abdülkadir Ateş, Abdürrezzak Erten, Algan Hacaloğlu, Ali Kemal Kumkumoğlu, Ali Rıza Bodur, Ali Rıza Öztürk, Adnan Keskin, Ahmet Küçük, Ali Ahmet Ertürk, Ali Özgündüz, Altan Tuna, Atilla Kart, Bülent Baratalı, Cumhur Yaka, Dilek Yılmaz, Enis Tütüncü, Erdal Karademir, Ergün Aydoğan, Erol Ağagil, Erol Çevikçe, Fahrettin Üstün, Feridun Ayvazoğlu, Fikri Sağlar, Gaye Erbatur, Gökhan Durgun, Güldal Mumcu, Güldal Okuducu, Hasan Akyol, Hüsnü Bozkurt, Hakkı Ülkü, Halil Ünlütepe, Hasan Ören, Hulusi Güvel, Hüseyin Ünsal, İbrahim Özdiş, İsmail Özay, İdris Yıldız, İzzet Çetin, İbrahim Tez, Kemal Anadol, Kemal Ekinci, Kemal Sağ, Mehmet Kesimoğlu, Mehmet Küçükaşık, Mehmet Tomanbay, Muharrem Kılıç, Mustafa Özyurt, Mustafa Kul, Malik Özdemir, Nedret Akova, Namık Havutça, Orhan Düzgün, Orhan Erarslan, Orhan Sür, Osman Coşkunoğlu, Ömer Çiftçi, Rasim Çakır, Ruşen Işın, Ramiz Topal, Sedat Uzunbay, Selahattin Kocaahmetoğlu, Selahattin Öcal, Tuncay Ercenk, Turgay Develi, Türkan Miçooğulları, Yakup Akkaya, Yakup Kepenek, Yılmaz Kaya, Yüksel Çorbacıoğlu, Zekeriya Akıncı, Ziya Yergök, Zülfikar İnönü Tümer.

Emekli amirallerden Montrö ve sarıklı amiral bildirisi

Benzer Haberler