Gözaltına alınan eski HDP Milletvekili Leyla Güven serbest bırakıldı

17 Eylül 2020 Perşembe

Gözaltına alınan eski HDP Milletvekili Leyla Güven serbest bırakıldı

Hakkari’de gözaltına alınan HDP Hakkari eski Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi Eş Başkanı Leyla Güven serbest bırakıldı.

Gözaltına alınan eski HDP Hakkari Milletvekili ve Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Leyla Güven serbest bırakıldı.

Güven, bugün HDP’nin il binasından çıktıktan sonra ifadesi alınmak üzere Terörle Mücadele Şubesi’ne (TEM) götürüldü. Güven’in emniyette ifade vermeyi reddettiği ve savcılığa çıkarıldığı öğrenildi.

Güven, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı

Güven’in Hakkari’de katıldığı Barış Anneleri Meclisi’ndeki konuşması gerekçesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Güven konuşmasında anneler adına Erdoğan’a seslendi ve şunları söyledi:

“Ölen herkesin kim olursa olsun, bu ülkede yaşayan herkesin yaşamı değerlidir. Herkesin annesinin acısı aynıdır, gözyaşlarının rengi aynıdır. Artık bunları ayrıştırmayın’ diyor anneler. ‘Biz yaşadık başka anneler yaşamasın’ diyorlar. “Siz çözüm planı yapacağız’ demiştiniz ama siz bir çöktürme planı ortaya koydunuz’ diyorlar. Siz bütün dağlarımıza, taşlarımıza karakollar diktiniz. Siz bir barış konsepti ortaya koymadınız. Gelin savaştan vazgeçin. Barış erdemliliktir. Gelin kandan, ranttan vazgeçin.’

HDP İl Binası önünde oturan annelere de değinen Güven “Biz o annelerin de Kürt sorununun çözümsüzlüğünden dolayı orada oturduğunu biliyoruz. Oturtulduğunu biliyoruz ama ayrıştırmıyoruz” diye konuştu. Güven, “HDP barış çağrısı yapıyor” ifadesini kullandı.

Güven, “Sayın Öcalan’ın söylediği barış çağrısı çok önemlidir. Tecriti kaldırın. Öcalan’ın sağlık ve güvenliğini sağlayın. Ortadoğu’ya barış gelsin” dedi.

Toplantıda yaptığı konuşma nedeniyle Barış Anneleri Meclisi üyesi Fatma Turan da bugün “Cumhurbaşkanı’na hakaret” suçlamasıyla gözaltına alınmıştı.

Olaya ilişkin HDP Hakkari İl Örgütü’nden açıklama da geldi. Twitter üzerinden yapılan açıklamada, “Alınan bilgiye göre dün yapılan barış çağrısına yönelik gözaltı olmuştur. Keyfi gözaltılarla bizleri korkutamazsınız. Her ne olursa olsun barışa haykıracağız” dendi.

27. Dönem HDP Hakkari Milletvekili Sait Dede de Twitter’dan “DTK Eşbaşkanımız sayın Leyla Güven Hakkari’de keyfi olarak gözaltına alınmıştır. Hakkari Emniyetinde bekleyişimiz devam ediyor.” diye yazdı.

Güven’in kızı gazeteci Sabiha Temizkan da Twitter üzerinden “Ve serbest” paylaşımında bulunarak annesinin serbest bırakıldığını duyurdu.

Uzun süre açlık grevinde olan Güven, haziran ayında milletvekilliği düşürüldükten sonra tutuklanarak cezaevine gönderilmişti. Ancak kısa bir süre sonra tahliye edilmişti.

 

 

 

Benzer Haberler