Eski F1 pilotu Hamilton’a tazminat ödeyecek!

25 Mart 2023 Cumartesi

Brezilya’da mahkeme, eski F1 pilotu Nelson Piquet’nin Lewis Hamilton hakkında iki röportajında kullandığı ifadeler nedeniyle 953 bin dolar para cezasına hükmetti.

Brezilyalı eski Formula 1 (F1) pilotu Nelson Piquet, Büyük Britanyalı F1 pilotu Lewis Hamilton hakkında yaptığı yorumlar nedeniyle 953 bin dolar para cezasına çarptırıldı. Buna göre, Piquet, iki röportajında Hamilton hakkında sarf ettiği sözler sebebiyle Hamilton’a manevi tazminat ödeyecek.

Reuters’ın aktardığına göre, aralarında Brezilya’nın Ulusal LGBT+ İttifakı’nın da olduğu dört insan hakları örgütünün açtığı davada kararını açıklayan mahkeme, kariyerinde üç F1 şampiyonluğu bulunan 70 yaşındaki Piquet’nin Mercedes pilotu Hamilton’a yönelik sözleri sebebiyle cezalandırılmasına hükmetti.

Hakim Judge Pedro Matos de Arruda, tazminatın miktarına ilişkin açıklamasında, “Böylece toplum olarak bir gün ırkçılık ve homofobi gibi iki habis eylemden azade olabiliriz” dedi.

F1 Brezilya Grand Prix’sinin kazananı George Russel

NE OLMUŞTU?

Eski F1 pilotu Nelson Piquet, iki yıl önce verdiği bir röportajda, Hamilton’ın Max Verstappen ile Büyük Britanya Grand Prix’sinde yaptığı kazayı yorumlarken, Hamilton için ırkçı ifadeler kullanmıştı. Piquet, görüntülerin sosyal medyada çıkmasının ardından Hamilton’dan özür dilemiş ve ifadelerinin yanlış tercüme edildiğini savunmuştu.

Ardından ortaya çıkan başka bir videoda ise Piquet’nin 2016 yılındaki şampiyonada Lewis Hamilton’un Nico Rosberg’e karşı nasıl kaybettiğini açıklarken ırkçı ve homofobik ifadeler kullandığı görülmüştü.

2022 yılında Brezilya’nın fahri vatandaşlık verdiği Lewis Hamilton, Formula 1’in tek Siyah pilotu olarak yarışıyor.