Eski Bakan Şevket Kazan, hayatını kaybetti!

9 Mart 2020 Pazartesi

Eski Bakan Şevket Kazan, hayatını kaybetti!

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi ve Adalet eski Bakanı Şevket Kazan hayatını kaybetti.

Milli Gazete Genel Yayın Yönetmeni Mustafa Kurdaş haberi sosyal medya hesabından duyurdu. Kurdaş, “Milli Görüş davamızın çınarlarından, Şevtket Kazan ağabeyimiz Hakk’ın rahmetine kavuştu… Mekanı cennet olsun” diye yazdı.

Şevket Kazan kimdir?

Bir dönem Adalet Bakanlığı da yapan Şevket Kazan, 80’li ve 90’lı yıllarda siyaseti takip eden kişilerin yakından tanıdığı biri.

7 Aralık 1933 tarihinde Sakarya’da dünyaya geldi. 1971’de İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Aynı yıl Necmettin Erbakan’ın kurduğu Milli Nizam Partisi’ne katıldı.

1973’te Milli Selamet Partisi’nden Kocaeli milletvekili seçildi. Aynı yıl kurulan CHP-MSP hükümetinde Adalet bakanı, Kasım 1976’da da I. Milliyetçi Cephe hükümetinde Çalışma bakanı oldu.

1977’de Zonguldak’tan milletvekili adayı ve kısa süre sonraki yerel seçimlerde 1977’de de MSP’den İstanbul belediye başkan adayı olduysa da iki seçimi de kaybetti.

12 Eylül’den sonra 1 yıl süreyle tutuklu kalan Şevket Kazan, 1985 yılında beraat etti. 1991’de Refah Partisi’nden tekrar milletvekili seçilen Kazan, 1996’da kurulan Refahyol hükumetinde Adalet bakanı oldu.

Benzer Haberler