FETÖ’ye övgüler yağdıran eski AKP’li Bakan Hüseyin Çelik’ten Atatürk hakkında tepki çeken ifadeler

29 Kasım 2021 Pazartesi

FETÖ organizasyonları ve televizyon kanallarında FETÖ’ye övgüler yağdıran AKP’li eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, katıldığı programda Atatürk’ün Diyanet’i kurması hakkında tepki çeken ifadeler kullandı.

AKP’li eski Kültür ve Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Karar TV’de Elif Çakır ve Yıldıray Oğur’un sorularını yanıtladı.

Hüseyin Çelik’in, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucu lideri Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk hakkında sözleri tepki çekti.

Çelik, “Atatürk’ün dini bir hassasiyeti var mıydı?” sorusuna Elif Çakır’dan “Yok” yanıtını aldıktan sonra bu cevabı onaylayıp şu ifadeleri kullandı: “Olmadığını ben de, sen de biliyoruz. Zaman zaman böyle dindar bir Atatürk oluşturma çabasındayız ama Atatürk’ün kendisi böyle bir şey istemez aslında…”

TIKLAYIN | Kılıçdaroğlu’ndan büyük yolsuzluk iddiası! “Çok sayıda dosya elimde”

Kılıçdaroğlu’ndan büyük yolsuzluk iddiası! “Çok sayıda dosya elimde”

Bu kez “Atatürk Diyanet İşleri Başkanlığı’nı kurarken, neye göre kurdu?” sorusunu yönelten Hüseyin Çelik, ardından şu açıklamayı yaptı:

“Sünni İslam akidesine göre kurdu. Atatürk şöyle dedi, ‘Herkes Müslüman olacak, herkes Hanefi olacak, hatta herkes Mâtürîdî olacak, fakat herkes Alevi gibi yaşayacak. İtikatta Sünni, amelde Alevi olacağız, niye? Niye itikatta Sünni olsun, çünkü Atatürk de dini kullanarak insanların kendisine biat etmesini istiyordu.

Halifeler, padişahlar, şahlar, melikler, sultanlar, emirler, monarşinin adının ne olduğu önemli değil hatta cumhurbaşkanları… Kendi dünyevi saltanatlarını meşrulaştırmak için dini kullandılar, buna Atatürk de dahildir.”

Eski AKP’li bakan Hüseyin Çelik

 

 

Benzer Haberler