Eşini ve kızını bıçaklayan Afgan erkeği engellemeye çalışan 19 yaşındaki Tolga Daşkıran tutuklandı

8 Şubat 2022 Salı

Eşini ve kızını bıçaklayan Afgan erkeği engellemeye çalışan 19 yaşındaki Tolga Daşkıran tutuklandı

Eskişehir’de yaşayan 19 yaşındaki Tolga Daşkıran, eşini ve kızını bıçaklayan Afganistan uyruklu erkeğe engel olmaya çalışırken çıkan arbedede onu sırtından bıçakladı. Tolga tutuklanırken, hastanede tedavileri süren adam ile eşinin sağlık durumlarının ciddiyetini koruduğu öğrenildi. Yaşanan olay akıllara Kadir Şeker’i getirdi.

Eskişehir’in Odunpazarı ilçesi Emek Mahallesi Ertaş Caddesi’nde geçen hafta cumartesi akşamı Afganistan uyruklu Abdulkadir Ahmadi (62) ile eşi Shannaz Nazari (47) ve kızı Nasimgül Ahmadi (32) arasında tartışma çıktı. Abdulkadir Ahmadi, üzerinde taşıdığı bıçakla eşi ve kızını yaraladı.

ÇIĞLIKLARI DUYAN TOLGA VE ARKADAŞI OLAYA MÜDAHALE ETTİ

Bu sırada caddedeki Tolga Daşkıran (19) ve 17 yaşındaki arkadaşı Hüseyin, kadınların çığlıklarını duyarak olaya müdahale etti.

TOLGA, ARBEDEDE AFGAN UYRUKLU SALDIRGANI BIÇAKLADI

Tolga’nın arkadaşı, yere düşürdüğü Abdulkadir Ahmadi tarafından ayak bileğinden bıçaklandı. Tolga Daşkıran ise çıkan arbedede Abdulkadir Ahmadi’yi sırtından bıçakladı.

Çevredekilerin ihbarıyla gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Abdulkadir Ahmadi, eşi ve kızı ile Tolga’nın arkadaşı ambulansla Şehir Hastanesi’ne kaldırıldı.

Yaralılardan kol ve karın kısmından bıçaklanan Shannaz Nazari ile sırtından bıçaklanan Abdulkadir Ahmadi, hayati tehlikeleri nedeniyle yoğun bakım ünitesine alındı.

Afgan çiftin omzundan hafif yaralanan kızları Nasimgül Ahmadi’ye ise ayakta müdahale edildi.

Kadir Şeker’e ‘komplo’ kurmuşlar

TUTUKLANAN TOLGA TAŞKIRAN OLAYI ANLATTI

Olayın ardından Eskişehir Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekiplerinin gözaltına aldığı Tolga Daşkıran, işlemlerinin ardından pazar günü sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece tutuklandı.

”ENGELLEMEYE ÇALIŞTIK”

Daşkıran’ın ifadesinde, Abdulkadir Ahmadi’nin 2 kadını yere yatırıp bıçakladığını görüp engellemeye çalıştıklarını, arkadaşının ayağından yaralandığını, Abdulkadir Ahmadi’nin ise arbedede sırtından bıçaklandığını söylediği öğrenildi.

”DURMAYINCA MÜDAHALE ETTİK”

Hastanedeki tedavinin ardından taburcu edilen Tolga’nın arkadaşı Hüseyin ise, caddede tesadüfen kadın çığlıklarını duyduklarını söyledi.

Abdulkadir Ahmadi’nin 2 kadını yere yatırıp döverek bıçakladığını ve Tolga ile kendilerinin de buna engel olmaya çalıştıklarını anlatan Hüseyin, “Tolga’yı tramvay durağının orada bekliyordum. İkimiz gezecektik. Tolga tramvaydan inip yanımıza geldi. Bir dakika kadar geçti, arkamızdan bağırış sesleri geldi. Baktık bir adam karısı ve kızının üzerine çıkmış bıçaklıyordu. Koştuk, ‘dur’ dedik, durmadı. Ondan sonra müdahale ettik. Adam beni ayağımdan bıçakladı. Adamı etkisiz hale getirmek için yere yatırdım, o sırada bıçağı ayağıma salladı” dedi.

”KADINLARI ÖYLE GÖRÜNCE DAYANAMADIM ANNE’ DEDİ”

Tolga Daşkıran’ın annesi Nazire Kurt da, oğlunun suçlu olmadığını ve serbest bırakılmasını istediğini belirterek, şöyle konuştu:

“Benim oğlum sadece bayanları kurtarmak için gitti. Kadına şiddet zaten istemezdi, sevmezdi benim oğlum. Hayalleri yıkıldı benim çocuğumun. Bir karıncaya kıyamazdı. ‘Anne, kadını öyle görünce dayanamadım, koştuk anne’ dedi. Ben herkesten destek istiyorum. Benim yavrumu kurtarın, benim çocuğum suçlu değil. Benim çocuğum suçluyu yakaladı. Kaçmasın diye müdahale etti. O bayanları kurtardı. ‘Kadınları öyle görünce dayanamadım anne’ dedi.”

”KEŞKE MÜDAHALE ETMESEYDİM”

Tolga Daşkıran ile tutuklanmasının ardından görüştüğünü ve olay nedeniyle çok pişman olduğunu kaydeden ailenin avukatı Muhammed Serkan İleli, “Kendisiyle görüştüğümüzde bize şunu söyledi; ‘Ben keşke evime gitseydim, hiç dokunmasaydım. Ben orada annemi gördüm. Sanki birisi anneme şiddet uyguluyormuş gibi gördüm. Keşke müdahale etmeseydim de evime gitseydim hiç bunlarla karşılaşmayacaktık’ dedi. Kendisi çok üzgün” diye konuştu.

AKILLARA KADİR ŞEKER GELDİ

Yaşanan olay akıllara Kadir Şeker olayını getirdi. Kadir Şeker Konya’da 5 Şubat 2020’de sokakta şiddet gören Ayşe Dırla’yı kurtarmak isterken çıkan arbedede Özgür Duran’ın hayatını kaybetmesine ilişkin davada yargılanarak ‘kasten öldürme’ suçundan ömür boyu hapse çarptırılmıştı.

Suçun “haksız tahrik” altında işlendiği gerekçesiyle ceza, önce 15 yıla ardından Şeker’in duruşmadaki iyi hali de göz önünde bulundurularak 12,5 yıla indirilmişti. Konya Bölge Adliye Mahkemesi’nce Konya 3’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nin verdiği kararı bozmuş, yargılamanın yeniden yapılması için dosya, geri gönderilmişti.

 

Benzer Haberler