Eşini öldüren adama ‘iyi hal indirimi’: ‘Suçluları koruyup masumları eziyorlar’

29 Eylül 2020 Salı

Boşanmak istediği eşi Eren Erdoğan tarafından öldürülen Fatma Alyar’ın davasında mahkeme, sanığın “pişmanlığını” gerekçe göstererek ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, müebbet hapis cezasına indirdi.

Bakırköy 19. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Eren Erdoğan Ses ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlanırken, maktul Fatma Erdoğan’ın ailesi ve davayı üstlenen Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatları da duruşmada hazır bulundu.

Son sözü sorulan tutuklu sanık Eren Erdoğan, ‘’Pişmanım. Üzgünüm. Böyle bir şey olmasını istemiyordum. Tasarlayarak, planlayarak bu suçu işlemedim.’’ dedi. Mahkeme heyeti, sanığı eşini kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Sanığın “pişmanlığını” gerekçe gösteren mahkeme cezada indirim uygulayarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, müebbet hapis cezasına indirdi.

Mahkeme ayrıca sanığı ‘’kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’’ suçundan 2 yıl 9 ay 10 gün hapis, ‘’ruhsatsız silah bulundurma’’ suçundan da 6 bin lira adli para cezasına çarptırdı.

‘BÖYLE OLURSA HERKES HERKESİ ÖLDÜRÜR’

Duruşma sonrasında adliyenin önünde konuşan maktul Fatma Erdoğan’ın annesi Kıymet Alyar, ‘’Bu adalet sistemi onun dönüp birkaç kişiyi daha öldürmesini bekliyor. Benim yavrumu getirsinler. O hakimin savcının evladı yok mu? Sokakta kişiden dokuzu katil. Ülkeyi ne hale getirdiler! Böyle bir sistem olursa herkes herkesi öldürür. Suçluları koruyup masumları eziyorlar.’’ dedi.

Davayı gönüllü olarak üstlenen Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği avukatlarından Sanem Oğuz, kararın hukuka ve vicdana aykırı olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

‘’Fatma Alyar boşanma davası devam ederken eşi tarafından tasarlanarak kasten öldürülmüştür. Katil eşini öldürmeden önce defalarca şiddet uygulamıştır. Sosyal medya üzerinden ‘Son üç gün kaldı’, ‘Son iki gün kaldı’ gibi paylaşımlar yapıp son gün de silah zoruyla bindirdiği araçta Fatma’yı öldürmüştür. Fatma’nın cesediyle beraber şehirde 2 saat boyunca dolaşmıştır. Faile cinayetten önce konuştuğu arkadaşı, ‘Üç beş yıl yatar çıkarsın’ demiştir. Ayrıca katil cinayeti işledikten sonra ‘Geri geleceğim’ diye bir sosyal medya paylaşımı yapmıştır. Yapılan yargılama sonucunda mahkeme hukuka ve vicdanlara aykırı bir karar vererek müebbet hapis cezasına karar vermiştir. Adalet sistemi ve bizim hukukçu meslektaşlarımız katillerin sözlerini teyit etmişlerdir.

‘BİR HUKUKÇU OLARAK UTANIYORUM’

Bu insanlar belki de üç beş yılda çıkıp bizim kardeşlerimizi, annelerimizi ve bizi öldürecekler. Ve bilinerek bu karar veriliyor. Ben bir hukukçu olarak utanıyorum bu karardan. İstinaf başvurusunda bulunacağız. Umarım beklediğimiz şekilde sonuçlanır. Savcılık ağırlaştırılmış müebbet istedi. Mahkeme neye dayanarak bilmiyoruz ama katilin pişman olduğunu düşünerek iyi hal indirimi uyguladı. Ağırlaştırılmış müebbeti, müebbete çevirdi.’

Benzer Haberler