Esad: Kürtler orduya katılma teklifini reddetti

15 Kasım 2019 Cuma

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ‘Kürtlerin orduya katılma teklifini reddettiklerini’ söyledi. Esad, ABD yönetimini Nazi rejimine benzeterek, “ABD bir devlet değil, kendi çıkarlarını gözeten şirketler tarafından lideri atanan bir rejimdir” ifadelerini kullandı.

Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, Kürtlerin ülkelerinin kuzeyinde Türkiye’ye karşı birlikte mücadele etme tekliflerini kabul etmediklerini söyledi. Esad, ‘Suriye’den petrol çalmakla’ suçladığı ABD yönetimini de, Nazi rejimine benzetti. Rus haber ajansı RIA Novosti ile haber kanalı Rossiya 24’e konuşan Beşar Esad, Suriye Savunma Bakanlığı’nın, 22 Ekim’de Rusya ile Türkiye arasında varılan ‘tampon bölge’ anlaşmasının ardından, Kürt askeri birliklerine mensup kişileri orduya kabul etmeye hazır olduğu yönünde açıklama yaptığını hatırlattı.

Kürtlerin bu teklifi kabul etmediğini belirten Esad, “(Kürtler) Suriye ordusuna katılmak istemiyorlar, silahlarını muhafaza etme niyetindeler” dedi. Esad ayrıca ülkesinin, “Kürt askeri birliklerini, Türkiye’nin eylemleri sonucu Kuzey Suriye’de kaybedilen toprakların geri alınması için alınacak doğru tutumun, Suriye ordusuna katılmaları ve işgalcilere Türklere karşı savaşmaları olduğu konusunda ikna etmeye çalıştığını” ifade etti.

‘NAZİ REJİMİ’ BENZETMESİ

Beşar Esad, ABD yönetimini de Nazi rejimine benzeterek ‘Suriye’den petrol çalmakla’ suçladı. ABD’nin Suriye’deki faaliyetlerini ‘siyasi haydutluk’ olarak görüp görmediği yönündeki bir soruya ise şu yanıtı verdi: “Evet, öyle görüyorum… ABD Başkanı devleti temsil etmiyor, o sadece bir şirket yöneticisi. Onun arkasında yönetim kurulu var. Bu kurul ise devletin asıl sahibi olan büyük Amerikan şirketlerini temsil ediyor. Bunlar petrol şirketleri, silah üreticileri, bankalar ve diğer lobiciler.”

Esad, konuşmasına “ABD bir devlet değil, kendi çıkarlarını gözeten şirketler tarafından lideri atanan bir rejimdir. ABD’yi haydut olarak tanımlamaktan daha ciddi olan önemli bir noktayı hatırlatmak isterim: İkinci Dünya Savaşı’nda Hitler’i Sovyetler Birliği’ne saldırmaya yönelten en önemli faktörlerden biri petroldü… ABD bugün aynı şeyi yapıyor, Nazileri taklit ediyor; kısaca söylersek, bugünkü ABD politikalarını Nazilerin politikalarına benzetebiliriz: Yayılma, fetih, diğer ulusların çıkarlarını zayıflatma, uluslararası hukuku ve insani ilkeleri reddetmek” diyerek devam etti. Daha önce de Russia Today (RT) kanalına konuşan Esad, ABD’yi; “Türkiye ve IŞİD ile çalışıp Suriye’nin petrol kaynaklarını yağmalamakla” suçlamıştı. (BBC Türkçe)

Benzer Haberler