Ersoy’dan Ankara’da yaşanan ‘salgın’ ile ilgili soru önergesi

1 Ekim 2019 Salı

HDP İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, son günlerde Ankara’da yaşanan ishal, kusma ve yüksek ateş salgınını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Ersoy, ilgili kurumları Ankara içme suyu analizlerini paylaşmaya çağırdı

İstanbul Milletvekili Oya Ersoy Ankara’da yaşanan ishal, kusma ve yüksek ateş salgınını, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya sordu. Ersoy, önergesinde son günlerde Ankara’da; ishal, kusma ve yüksek ateş belirtileri ile kendini gösteren hastalık vakalarında ciddi artış yaşanmakta ve birçok yurttaşımız bu şikayetler ile hastanelere başvurmaktadır. Ankara’da bir salgın hastalık ve toplum sağlığı açısından ciddi bir olumsuzluk yaşandığı, sağlık kurumlarına başvuran kişi sayısından da anlaşılmaktadır” dedi.

“İl Sağlık Müdürlüğü, ‘içme suyu’ analizlerini acil açıklamalıdır”

Konuya ilişkin Ankara Tabip Odası’nın “İshal vakalarındaki bu artış su kaynaklı mı değil mi, bil(e)miyoruz, daha doğrusu öğrenemiyoruz” açıklamasına dikkat çeken Ersoy, başta Ankara İl Sağlık Müdürlüğü ile Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere ilgili kurumların, bir an önce Ankara’nın içme suyu analizlerini açıklamasını istedi.

Ersoy, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şunları sordu:

  • Ankara’da; ishal, kusma ve yüksek ateş belirtileri ile kendini gösteren ve salgın düzeyinde çok sayıda yurttaşımızı etkileyen söz konusu hastalık nedir?
  • Bu hastalığın tespitine ve önlenmesine yönelik bakanlığınız ve ilgili kuruluşlarınız tarafından hangi çalışmalar yapılmış, hangi sonuçlara ulaşılmış ve hangi önlemler alınmıştır?
  • Bu hastalığın oluşmasında kentin şebeke suyu etkili midir? Hastalığa neden olan etkenler nelerdir?
  • İlgili kurumlar, kentin şebeke suyuna dair analiz sonuçlarını neden açıklamamakta; bu sonuçları ilgili kurumlar ve kamuoyu ile neden paylaşmamaktadır?
  • Ankara’da çok sayıda yurttaşımızı etkileyen söz konusu hastalık ve bu hastalıktan korunma, tedavi vb. hususlara dair yapılması gerekenler konusunda Bakanlığınız ve ilgili kurumlar tarafından kamuoyuna herhangi bir bilgilendirme yapılmamasının nedeni nedir?