Erol Mütercimler: Türkiye’nin ateşkes kararına boyun eğmesi doğru karar, yapmazsanız dolar 10 lira olur!

23 Ekim 2019 Çarşamba

Erol Mütercimler: Türkiye’nin ateşkes kararına boyun eğmesi doğru karar, yapmazsanız dolar 10 lira olur!

Mütercimler ‘Türkiye’nin ateşkes kararına boyun eğmesi doğru bir karar. Yapmazsanız bir anda doları 9-10 lirada görürsünüz’ ifadelerini kullandı.

Meltem TV’ye konuk olan Mütercimler, Trump’ın mektubu, Barış Pınarı, güvenli bölge ve YPG ile ilgili açıklamalarda bulundu.

“Gelinen nokta itibariyle, Trump’ın gönderdiği mektup yenilir yutulur değil. Orada kullandığı ifadeler, ‘aptallık etme’ vs. Johnson mektubunu hatırlatayım ben dinleyicilere. Türkiye’nin Kıbrıs’a girişeceği harekatı kesmek için yazdı. O mektup da ağır bir mektuptur. Ama oradaki ifadelerin hiçbirinde argo bir ifade yoktur. Bu türlü bireysel anlamda hakaret içeriği taşıyacak hiçbir şey yoktur.

Doları 9-10 lirada görürsünüz

Türkiye’nin ateşkes kararına boyun eğmesi doğru bir karar. Yapmazsanız bir anda doları 9-10 lirada görürsünüz. Türk ekonomisinin dayanma şansı var mı yok. Türkiye’nin ekonomisi bir anda yıkılır, içeride siyasal, sosyal oluşumların önünü kesemezsiniz. Bakın bakalım o zaman sokaklar ne hale gelecek. O nedenle Tayyip Bey, kendisine yazılmış bu ağır, devlet başkanı üslubuna yakışmayacak, aşiret devletin başında olan şahsiyetlere çok yakışan (bu mektubu), tüm bunları sineye çekmiştir. Doğru da yapmıştır. Devlet adına bunu yapmıştır. Keşke bu yaptığını, en başında Esad’ı küçümsemeyip yapsaydı, insanların yaptığı önerilere kulak alsaydı da işler hiç boyutlara gelmeseydi.

Gelinen nokta itibariyle, evet Türkiye boyun eğdi

Silahların susması gayet normal. Türkiye’nin istediği gibi bu unsurlar 32 km güneye çekilecek. Sonra Türk askerinin kendi ülkesine çekilmesi söz konusu. Tabii ki çekilecek. Orada kalamazsın. Orada kalırsan ne olur? 1- Sen işgalci olursun. 2- İstilacı olursun. 3- Sen oraya toprak ilhakı için gitmiş olursun ki bunların hepsi uluslararası arenaya taşınır. BM’ye, uluslararası mahkemelere taşınır. Türkiye ağır suçlamalara muhatap olur. Bunların karşılığı olarak pek çok yaptırımla yüz yüze gelir.

“ABD ve Rusya ortak akıl yürüttü”

YPG/PYD unsurları aşağı çekiliyor da, onlarla Esad arasında bir sözleşme yapıldı. Tayyip Bey günlerce bir şey söyledi. ‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ dedi. Tayyip Bey, ABD ve Rusya’ya, ‘buraya asker sokmak istemiyoruz, burada operasyon istemiyorum, bunu engelleyin’ diyordu. Tayyip Bey’in kendi ifadeleri var, ‘Oyun oynadılar’ diye.

Onun daha Türkçesini söyleyeyim ben. Türkiye burada bir tuzağın içine çekilmiştir. ABD ve Rusya ortak akıl yürüterek Türkiye’ye komplo kurmuşlardır. Operasyon yaptırılarak.”

 

Benzer Haberler