Connect with us
TELE1 TV CANLI YAYIN

Haber

Tekalif-i Milliye nedir?

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Tekalif-i Milliye Emirleri‘ hakkındaki ifadeleri, “Tekalifi Milliye nedir?” ve “Tekalifi Milliye Emirleri nelerdir?” sorularını da beraberinde getirdi. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün imzasıyla yayınlanan Tekalif-i Milliye’nin emirleri 10 başlıkta ve 55 maddeden oluşmaktadır. İşte merak edilen Tekalif-i Milliye Emirleri…

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Tekalif-i Milliye Emirleri’ hakkındaki ifadeleri sonrası Fatih Portakal, son dönemde yeni tip koronavirüs (Kovid-19) kapsamında alınan önlemleri sosyal medya hesabında sıkça eleştirmişti. Portakal, son olarak bugün paylaştığı mesajında “Tekalifi Milliye hatirlatılıp ‘zor gunlerden geciyoruz’ denilerek mevduati veya tasarrufu olanlardan para istenmesin bir de! Korona sonrası ödeyelim derlermis bir de! Olmaz olmaz diyemiyorum maalesef!” demişti.

Bu sözlerin ardından Erdoğan, ‘sosyal medyada yalan ve halkı manipüle etmeye yönelik ifadeler paylaştığı iddiasıyla’ Portakal hakkında suç duyurusunda bulunmuştu. Açıklamaların ardından  vatandaşlar ‘Tekalif-i Milliye nedir?’ sorusuna yanıt aramaya başladı.

TEKALİF-İ MİLLİYE NEDİR?

Tekâlif-i Milliye (Millî Yükümlülükler ya da Ulusal Vergiler), Kurtuluş Savaşı’nın dönüm noktası olan Sakarya Meydan Muharebesi öncesi ordunun ihtiyacını karşılamak ve Sakarya Savaşı’na hazırlanmak için Başkomutan Mustafa Kemal Paşa’nın kanunla kendisine verilen yasama yetkisini kullanarak yayınladığı “Ulusal Yükümlülük” emirleridir. 7 Ağustos 1921’de yayımlanmış olup toplamı on maddedir.

TEKALİF-İ MİLLİYE EMİRLERİ NEDİR, HANGİ DURUMDA UYGULANIR?

Tekâlif-i Milliye Emirleri, 7 ve 8 Ağustos 1921 günleri yayımlanmıştır ve on emirden oluşmaktadır.

7–8 Ağustos 1921 yılında yayınlanan 10 maddelik Tekâlif-i Milliye Emirleri şöyleydi:

1-) Her ilçede bir tane Tekâlif-i Milliye Komisyonu kurulacak.
2-) Halk, elindeki silah ve cephaneyi 3 gün içinde orduya teslim edecek.
3-) Her aile bir askeri giydirecek.
4-) Yiyecek ve giyecek maddelerinin %40’ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
5-) Ticaret adamlarının elindeki her türlü giyim eşyasının %40’ına el konacak ve bunların karşılığı daha sonra geri ödenecek.
6-) Her türlü makineli aracın %40’ına el konacak.
7-) Halkın elindeki binek hayvanlarının ve taşıt araçlarının %20’sine el konacak.
8- ) Sahipsiz bütün mallara el konacak.
9-) Tüm demirci, dökümcü, nalbant, terzi ve marangoz gibi iş sahipleri ordunun emrinde çalışacak.
10-) Halkın elindeki araçlar bir defa olmak üzere 100 km’lik mesafeye ücretsiz askeri ulaşım sağlayacak.

Erdoğan, Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu

“Tekâlif-i Milliye Emirleri” çok kapsamlı olup bir taraftan aynı vergi mahiyetindeki uygulamayı içermekte, diğer taraftan da hizmet vergisi mahiyetindeki uygulamayı öngörmektedir.

Her ilçede kaymakamın başkanlığında malmüdürü ve ilçenin en büyük askeri amiri ile idare meclisi, belediye ve ticaret odalarının seçtikleri üyelerden oluşan Tekâlif-i Milliye Komisyonları (Milli Yükümlülükler Komisyonları) Kurulacaktır. Bu komisyonlara o yörenin Müdafaa-i Hukuk Dernekleri merkez kurulundan iki üye ile köylerde imamlar ve muhtarlar tabii üye olarak katılacaklardır.

Tekâlif-i Milliye Komisyonları derhal toplantılara başlayacak ve hiçbir komisyon üyesine hizmetleri karşılığı ücret ödenmeyecektir. Ayrıca her komisyon iki ay süre ile askeri hizmetleri ertelenmek üzere altı memur çalıştıracaktır.

loading...