Erdoğan’ın karikatüre teşvik ettiği resim öğretmeninden skandal Nihal Yalçın karikatürü

13 Ekim 2021 Çarşamba

Erdoğan’ın karikatüre teşvik ettiği resim öğretmeninden skandal Nihal Yalçın karikatürü

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın karikatür çizmeye teşvik ettiği Furkan Şimşek isimli resim öğretmeninin, Tamer Karadağlı’nın Nihal Yalçın’a şiddet uygularken kurguladığı çizim tepki çekti.

58. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin ödül törenine, Zuhal filmindeki performansıyla ‘En İyi Kadın Oyuncu’ ödülünü alan Nihal Yalçın’ın konuşması sırasında, ödülü vermek üzere sahneye çıkan Tamer Karadağlı’nın tavırları damga vurmuştu.

Sunuculuğunu Şevval Sam ve Yekta Kopan’ın yaptığı gecede Nihal Yalçın sahnede teşekkür konuşması yaparken, Karadağlı’nın sık sık saatine bakması ve sıkıldığını gösteren mimikleri dikkat çekmişti. Konuşmasının ekip arkadaşlarına teşekkür ettiği kısmında Karadağlı, araya girerek ödülü Nihal Yalçın’a uzatmıştı. Seyircilerin alkışladığı o anlarda Yalçın ise şaşkınlığını gizleyemeyerek “Kim verdi ödülü?” diye sormuş, daha sonrasında ise Karadağlı’ya dönerek “Sus mu dediniz? Artık sus mu diyorsunuz?” ifadelerini kullanmıştı.

‘ŞİDDET’ İÇERİKLİ PAYLAŞIM
Yaşanan gelişmelerinin ardından Erdoğan’ın teşvik ettiği Furkan Şimşek isimli resim öğretmeni, Tamer Karadağlı’ya destek için ünlü aktörün Nihal Yalçın’a şiddet göstererek ödülünü verdiği bir karikatür çizdi.

 

PAYLAŞIMI SİLDİ
Şimşek’e ‘kadına şiddet’ içeren paylaşımı sebebiyle tepkiler gecikmedi. Öğretmen Şimşek’in tepkilerin ardından paylaşımını sildiği görüldü.

KARİKATÜR’E ERDOĞAN TEŞFİK ETTİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a ilk karikatürünü 18 Mayıs 2011’de hediye ettiğini söyleyen Şimşek, şöyle devam etti:

“Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Çorum mitingine geldi. İlk görüşmem orada oldu. Karikatür portresini gördüğünde ‘Bu ben miyim?’ dedi. ‘Evet sizsiniz.’ dedim. Beğendi ve güldü. Güncel olayları takip etmemi beğendi. Bunları ilerletmem için tavsiyelerde bulundu. Bana daha çok şevk geldi, ilgim arttı. Çünkü bir cumhurbaşkanı, bir başbakanla görüşüyorsunuz. Anlıyorsunuz ki karikatüre değer veriliyor. Ben de buna inanarak karikatür çizmeye devam ettim. Hala da çiziyorum. 2011’de görüştükten sonra Recep Tayyip Erdoğan’a olan sevgim daha da arttı. ”

 

Benzer Haberler