Erdoğan’ın ‘İkinci parti S-400’ açıklamasına ABD’den yaptırım uyarısı

27 Eylül 2021 Pazartesi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Erdoğan’ın “Tabii ki ikinci parti S-400 alacağız” açıklamasının ardından “Yaptırımlarını tetikleme riski taşıyor” uyarısında bulundu.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya’dan ikinci parti S-400 füzesi alma niyetini açıklamasından sonra ABD’den ‘yaptırım uyarısı’ geldi.

ABD Dışişleri’nden bir sözcü “Rusya’dan her türlü yeni silah alımının, Aralık 2020’de uygulananlardan ayrı ve ek CAATSA 231 yaptırımlarını da tetikleme riski taşıdığını Türkiye’ye açıkça söylemeye devam ediyoruz” dedi.

Reuters’ın haberine göre sözcü, Türkiye’yi sadece S-400 konusunda değil, Rusya’dan yapılacak herhangi bir askeri malzeme alımına dair uyardıklarını ekledi: “Türkiye’yi her düzeyde ve her fırsatta, S-400 sistemini elinde bulundurmaması ve Rusya’dan ek askeri malzeme almaktan kaçınması konusunda uyarıyoruz.”

CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) kapsamında Türkiye’ye S-400 alımı nedeniyle daha önce yaptırımlar uygulanmıştı. ABD Hazine Bakanlığı geçen yıl Aralık ayında Türkiye’yi yaptırıma tabi tutmuş ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve Başkanlık yetkilileri Mustafa Alper Deniz, Serhat Gençoğlu ve Faruk Yiğit’i yaptırım listesine eklemişti.

Erdoğan’dan Biden’a ‘otokrat’ yanıtı

ERDOĞAN ‘İKİNCİ PARTİ S-400’Ü ALACAĞIZ’ DEMİŞTİ

ABD merkezli CBS kanalına verdiği röportajda Erdoğan, Rusya’dan ikinci parti S-400 füzeleri alınabileceğini söyledi. Pazar günü CBS kanalının ‘Face the Nation’ adlı programına katılan Erdoğan, Margaret Brennan’ın “Hala bir set daha S-400 almaya niyetlisiniz gibi görünüyor?” sorusunu şu ifadelerle yanıtlamıştı: “Bundan sonraki dönemde de kimse bizim savunma sistemleri noktasında hangi ülkeden ne kadar ne alacağımıza müdahale edemez. Bunun kararını verecek olan biziz. Şu anda 84 milyon nüfusa sahip bir ülke olan Türkiye, kendi savunma noktasındaki bütün kararlılığını ortaya koyacaktır. Bu kararına da kimse müdahale edemez.”

Sunucunun “Evet der gibisiniz” sözleri üzerine Erdoğan da “Ne demek. Tabii ki evet” diyerek ısrarcı olduklarını vurgulamıştı.

ERDOĞAN PUTİN İLE GÖRÜŞECEK

Öte yandan Washington ile Ankara arasındaki ilişkiler S-400 gündemi ile tekrar tartışma konusu olurken Erdoğan Rusya’ya gidiyor. Çarşamba günü Moskova’ya seyahat edecek olan Erdoğan burada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelecek. İkilinin Suriye’deki gelişmeleri de değerlendirmesi bekleniyor.

Erdoğan yönetiminden Washington’da milyon dolarlık lobi atağı

Benzer Haberler