‘Erdoğan’ın fetvacısı’ olarak tanınan gerici yazardan şeriat çağrısı!

25 Ekim 2019 Cuma

Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, bugünkü köşesinden şeriat çağrısında bulundu. Karaman, “İnsanların kendi aralarında anlaşarak -ceza alanı hariç- birçok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına da engel yoktur” ifadelerini kullandı.

“Erdoğan’ın fetvacısı” olarak da tanınan gerici Yeni Şafak yazarı Hayrettin Karaman, bugünkü köşesinde, “manevi, dini ve ahlaki beklentiler” diye ifade ettiği şeriat düzeninin iktidar eliyle uygulanmasının mevcut olanaklara uymayan bir beklenti olduğunu ancak iktidarın engelleri kaldırmasıyla birçok alan ve ilişkide şeriat kurallarının uygulanabilir hale geldiğini yazdı.

Karaman bu doğrultuda, “Değişim için en önemli araç eğitim ve öğretim ise -ki, bence de öyledir- çocukların okul çağı öncesine ait okullardan üniversiteye kadar her kademede okul açmak, mevcut okullar içinden de amaca uygun olanlarını seçmek mümkündür” diyerek eğitim alanına dikkat çekti.

Karaman’ın yazısının ilgili bölümü şöyle:

“Bundan önceki birçok iktidar döneminde İslâmî kesimin ayaklarında maddi ve manevi hareketlerini engelleyen bağlar, bukağılar, prangalar vardı. Bu iktidar bunları teker teker çözdü, şimdi iyi Müslümanlar olabilmek için maddi ve manevî neye ihtiyacımız var ise mevcuttur. İnsanların kendi aralarında anlaşarak -ceza alanı hariç- birçok alanda ve ilişkide şeriat kurallarını uygulamalarına da engel yoktur. Değişim için en önemli araç eğitim ve öğretim ise -ki, bence de öyledir- çocukların okul çağı öncesine ait okullardan üniversiteye kadar her kademede okul açmak, mevcut okullar içinden de amaca uygun olanlarını seçmek mümkündür.

Eğer İslâmî kesim, mevcut şartlar içindeki iktidara, ‘şu veya bu derecede ve manada ötekini’ tut beni bırak, ötekinden al bana ver, ona yasak getir bana hürriyet… diyorsa ve bunu bekliyorsa ölçüyü kaçırmış demektir. İktidar, yukarıda tasvir ettiğim şartlar ne kadarına imkân veriyorsa ancak o kadarını yapabilir; daha fazlasının şimdilik aşılamaz engelleri vardır. Bu engelleri her bir Müslüman kendine düşeni eksiksiz yaptığı zaman ve eşyanın tabiatının gerektirdiği kadar da süreler tamamlandıkça yapabilecektir.”

Benzer Haberler