Erdoğan’ın ‘faiz’ çıkışı kafa karıştırdı

Yayın tarihi: 15 Haziran 2024 Cumartesi 3:53 pm - Güncelleme: 15 Haziran 2024 Cumartesi 3:53 pm

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon ile ilgili yaptığı açıklamada ‘faiz’ vurgusu yaptı. Erdoğan, “Şu anda işi sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor. İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İspanya ve İtalya ziyaretleri dönüşü uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı.

Erdoğan, son bir yılda yüzde 39’dan yüzde 75’e yükselen resmi enflasyon verilerine ilişkin, “Yılın son çeyreğini bekleyeceğiz. Yılın son çeyreğinde inşallah bunlar tam manasıyla görünecek” dedi.

UZUN SÜRE SONRA FAİZ VURGUSU YAPTI

Erdoğan, açıklamasının devamında ise uzun bir süre sonra ilk kez faizlerle ilgili konuştu. Erdoğan’ın ‘faiz’ çıkışı kafa karışıklığına neden oldu.

“Şu anda işi sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor” diyen Erdoğan, “İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız” diye konuştu.

Erdoğan, Mayıs 2023 seçimleri öncesinde de “Faiz sebep enflasyon netice” çıkışıyla gündeme gelmişti.

Erdoğan, devamında ise “Hayat pahalılığını tetikleyen sebeplerden olan fahiş fiyat artışları ve fırsatçılıkla mücadelemizden de taviz vermiyoruz. Milletin aşına ve ekmeğine kan doğrayanlara göz açtırmayacağız. Bu kritik süreci bir taraftan mali disiplini koruyup, kamuda tasarrufu teşvik ederek, diğer taraftan denetimleri artırarak hassasiyetle yürüteceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın 2013’teki faiz paylaşımı gündem oldu: Yüzde 47’ydi…

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, enflasyon ile ilgili yaptığı açıklamada 'faiz' vurgusu yaptı. Erdoğan, "Şu anda işi sıkı tutuyoruz. Ama bütün mesele yine geliyor, faiz olayına dayanıyor. İnşallah faizde atacağımız adımlarla enflasyonu son çeyrekte çok daha olumlu bir konuma taşımış olacağız" dedi. 

Kaynak: HABER MERKEZİ